Chorvatsko: Ráj českých turistů bude zavádět daně

dane

Období dovolené je za dveřmi. Jižní Evropa, respektive přímořská letoviska, se pomalu chystají na nápor turistů. Chorvatsko patří k nejoblíbenějším destinacím nejen Čechů, ale také Slováků, Rakušanů, Němců nebo Slovinců. Nabízí se hned několik způsobů dopravy do Chorvatska, od cesty na vlastní pěst automobilem, přímým vlakovým spojem, až po leteckou dopravu. Velkou roli hraje také podobnost jazyka nebo vytvořená přátelství z předchozích návštěv, které umožňují opakované návštěvy. Právě toto jsou všechno důvody, proč je Chorvatsko oblíbenou lokalitou a nesmíme opomenout ani kvalitu a čistotu moře.

dubrovnik

Foto: Pixabay

Nápor turistů

Naplněná kapacita turistů je vždy dobrá zpráva pro turistické destinace, obzvláště po slabších obdobích spojenými s pandemií. V době, kdy Evropou otřásá inflace, vysoké ceny energií a konflikt na východě, tak má Chorvatsko „příjemný“ problém, který je ovšem potřeba vyřešit. Trápí je totiž nadměrný počet turistů. Letošní sezóna by měla probíhat tradičně s podrobnou analýzou zaměřenou na:

  • kvalitu moře,
  • množství vyprodukovaného komunálního odpadu,
  • spotřeba vody a elektřiny.

Ekologie

Daná opatření mají zajistit ochranu životního prostředí. Zvýšený počet turistů zvyšuje riziko jeho narušení. Opatření mají podpořit také kvalitu místních obyvatel. „Vše musí být v souladu se třemi principy – enviromentální, sociální a ekonomickou udržitelností“, jak uvedlo ministerstvo cestovního ruchu. Nejvíce „potíží“ vytváří právě jednodenní turisté, díky kterým jsou nejčastěji přetížena určitá letoviska.

Zavedení poplatků

Podle Ministryně chorvatského resortu cestovního ruchu Nikoliny Brnjacové by se mělo jednat o částku od jednoho do tří eur za den strávený v dané destinaci. Podle předběžných zpráv se mají poplatky dotknout hlavní turistické sezóny, ale finální fáze poplatků ještě nebyla stoprocentně potvrzena a zveřejněna.

Nejednalo by se tak o první místo, kde by byly poplatky zavedeny, například v Barceloně existuje „obecní turistický příplatek“, kde jsou turisti povinni hradit částku 2,75 euro za noc a poplatky za plavbu lodí. V Itálii region Alto Adige chystá omezení počtu turistů, jako v roce 2019. Jaká bude tedy finální verze, to se dozvíme v nejbližších dnech. Podle posledních zpráv se však jedná opravdu o téměř hotovou věc.

Zdroj: Autor, https://cnn.iprima.cz/chorvatska-mesta-mohou-vybirat-ekologickou-dan-plati-se-vicekrat-346321

https://cnn.iprima.cz/komplikace-pro-ceske-turisty-chorvatsko-planuje-omezit-cestovni-ruch-a-zavest-poplatky-345662

Náhledové foto: Pixabay