Zdražování hypoték pokračuje a opak je v nedohlednu

dum

Pokud se podíváme na data, zejména na průměrnou úrokovou sazbu hypotečních úvěrů v současnosti na tuzemském trhu, pak jsme svědky nadále pokračujícího mírného zdražování hypoték. Kdy tomu bude naopak? Lze vůbec zlevňování hypoték očekávat?

Průměrný úrok 6,3 %

Pokud se podíváme na průměrnou nabídkovou úrokovou sazbu hypotečních úvěrů, dle Swiss Life Hypoindex vzrostla tato hodnota o dva bazické body. K 5. květnu činí 6,32 % p. a. Ve srovnání této sazby s těmi před dvěma roky jde o nárůst o téměř 4procentní body. Swiss Life Hypoindex vykazuje nárůst již druhý měsíc po sobě. Sice malý, avšak nárůst, je způsoben zvyšováním úrokových sazeb u jedné ze sledovaných bank. Průměrná úroková sazba je však v ostatních případech spíše konzistentní. Protože jde o průměr dle společnosti Swiss Life Select může klient nyní získat nabídku na hypotéku až o 0,8% nižší.

Nepatrně se zvýšila i průměrná splátka

Pokud se podíváme na průměrnou měsíční splátku, i zde můžeme vidět nárůst, avšak nikterak významný. Průměrná měsíční splátka u hypotéky na 3,5 milionu, sjednaného do 80 % odhadní ceny při splatnosti 25 let při průměrné sazbě 6,32 % se zvýšila na 23 242 Kč měsíčně, tedy o 37 korun za měsíc. Nejde tedy o výrazný nárůst, přesto v porovnání s daty před dvěma lety si klienti připlatí o více jak 7 700 Kč měsíčně.

Kdy lze očekávat zlevňování

Pokud se ptáte na to, kdy budou trendy u hypoték opačné, tedy zjednodušeně řečeno, kdy budou hypoteční úvěry zlevňovat, asi vás nepotěšíme. Zlevňování totiž nejspíše není na pořadu dne a jen tak se jej nedočkáme. Zdražování již není výrazné, situace se spíše ustálila, to však neznamená, že si za hypotéky i nadále nebudeme spíše připlácet. Největším determinantem v této oblasti jsou úrokové sazby stanovené Českou národní bankou. Ta poslední měsíce, a to navzdory vysoké inflaci, úrokové sazby pro banky nezvyšuje, na druhé straně je však nesnižuje. Ponechávají se na relativně vysoké úrovni, kde se nachází zejména kvůli vysoké inflaci. Do doby, než se inflace sníží, tedy nelze očekávat zlevňování hypoték.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/hypoteka-ceny-nemovitosti-swiss-life-hypoindex-sazby.A230509_084040_pujcky_sov, https://www.hypoindex.cz/clanky/fincentrum-hypoindex-brezen-2023-sazby-se-propadly-nejvice-za-dva-roky/

Náhledové foto: Pixabay