Bájná ochránkyně vinařů Schillerová: Rozhodovalo se, jestli Česká republika zůstane vinařskou zemí

Alena Schillerová

Brání chudé a bere bohatým. I takto je možné charakterizovat velké množství různých hrdinů, kteří tady byli v minulosti. Stáli na straně dobra a bojovali proti zlu. Podobně to má zřejmě nastavené i bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Nejen, že do roztrhání těla dokázala bojovat proti snížení valorizace důchodů, ale nyní se nejspíše rozhodla bránit zdanění tichých vín.

Česká republika zůstane vinařskou zemí

Jakou vinařskou zemí? Copak u nás hraje víno z hlediska konzumace alkoholu tak hlavní roli? Těžko, nejsem Francie, kde je mimochodem tiché víno zdaněno. Nesmysl, který na sociálních sítích z profilu paní poslankyně vypadl. Zastávala se úžasné oblasti na Litoměřicku. Ano, v České republice se nepochybně stáčí skvělé víno, a to zejména na jižní Moravě, nicméně pochopit, že výjimka pro tichá vína je naprosto nespravedlivá a diskriminační, není až tak složité.

V čem je víno lepší než jiné alkoholické nápoje?

Pokud se tichá vína zdaní, nepochybně vinná réva nepřestane v daných oblastech růst. Tím si můžeme být zcela jistí. Ano, ceny půjdou nahoru, nicméně lidé víno pít nepřestanou. Cílová skupina vinařů v České republice není ta, která by na víno i při zdražení neměla. Krabicová vína snad prodává někdo jiný a mají na etiketách zahraniční výrobce. V čem je navíc víno lepší než jiné alkoholické nápoje, které jsou zdaněné. Malé pivovary, které mimochodem produkují vynikající speciály, musí platit spotřební daň 32 Kč za hl a za každé celé hmotnostní procento extraktu původní mladiny. Proč? Dejme jim výjimku. Tu bychom mohli dát třeba také producentům mléka.

Proč neplatí výjimka pro dovozce vín a šumivá vína?

Zvláštní. Vždyť dovozci by také mohli mít onu výjimku. Jde o tichá vína ze specifických oblastí. Stejně tak by nemusela být zdaněna ani šumivá vína. Také jde často o regionální produkty. Pravidla by zkrátka měla být stejná pro všechny.

Zdroje info: Autor,

Alena Schillerová a její spolustraníci na jednání: Náhledové foto Alena Schillerová/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.