Češi považují zlato za nejlepší ochranu před inflací

zlato

Poslední měsíce jsou ve znamení neustálých změn a finanční nejistoty. Mnoho lidí si sáhlo na finanční úspory, bralo si půjčky nebo si hledalo druhé zaměstnání, aby vyšlo v těchto těžkých časech. Strašák jménem „Inflace“ vystoupal jednu chvíli dokonce na 18 %. Nyní pozvolna klesá dolů, ale stále se drží na dvouciferné hodnotě. Květnová čísla se zatím drží ještě na 11,1 %, ale lze očekávat, že brzy inflace klesne pod 10 %.

Investice

V takových situacích začne část lidí přemýšlet tak, že začnou investovat do různých aktiv, aby se vyhnuli ztrátě hodnot peněz. Mezi nejčastější investice patří:

  • akcie,
  • dluhopisy,
  • kryptoměny,
  • nemovitosti,
  • zlato a stříbro.

Investice do některých z výše uvedených možností je určitě lepší než šetřit peníze v bance. Neměli byste však skočit hned po první nabídce, kterou vám doporučí finanční poradce. Nejdřív začněte tím, že se budete vzdělávat a získáte tak, co nejvíce znalostí. Sledujte denně vývoje jednotlivých akcií, abyste opravdu neudělali nějakou hloupost.

Spásné zlato

Nejčastější investicí jsou drahé kovy, konkrétně zlato. Jedná se tak o způsob zachování nejen hodnoty, ale také i její navýšení. Stačí, aby pořízený kov měl sbírkový potenciál. Každý desátý Čech vlastní zlatou cihličku nebo zlatou investiční minci. V posledních letech přibývá kupců mincí. Investicí do mincí si obyvatelé slibují ochranu před inflací.

Investovat do zlata se rozhodlo až 56 % lidí samo. Zbytek vyslyšel rady bankéře, finančního poradce, přátel, rodiny a 4 procenta na základě reklamy. Až tři pětiny lidí dává přednost zlatu, 6 % platině a 5 % stříbru. Většina lidí považuje zlato za bezpečnou a rozumnou investici. Polovina lidí má uloženo v drahých kovech 50 tisíc Kč, třetina až 150 tisíc Kč a desetina lidí dokonce více, jak půl milionu Kč. Nejčastěji je zlato pořizováno v kamenném obchodě, poté následuje on-line obchod.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-zlato-chrani-pred-inflaci-mini-vetsina-cechu-40436283

Náhledové foto: Pixabay