Palivo v Česku je levnější než v zahraničí. Za kolik natankujete na cestách?

Benzín

V Česku jsou stále nejnižší ceny pohonných hmot v Evropě. Podle nedávných zpráv Evropské komise je naše nafta levnější než ve většině zemí Evropské unie. Ve skutečnosti ale máme levnější naftu než většina zemí. Levněji natankujete jen v Litvě, Bulharsku a na Maltě. Průměrná cena benzínu Natural 95 je také mezi nejnižšími v EU.

Cena nafty

V porovnání s turbulentním loňským rokem jsou ceny motorových paliv výrazně levnější. Průměrná cena nafty a Naturalu 95 v evropských zemích se snížila na 36,88 Kč/l a 41,08 Kč/l. V Česku jsou ceny ještě příznivější, zejména u nafty. S průměrnou cenou přes 31 Kč/l je diesel nejlevnější za poslední dva roky.

Avšak levná paliva v Česku nejsou samozřejmostí při cestování do zahraničí. Například v Litvě, Bulharsku a na Maltě je možné natankovat ještě levnější naftu. Naopak v Chorvatsku si čeští motoristé v zaplatí kolem 2,60 Kč/l, zatímco v Rakousku a Maďarsku je cena nafty ještě o 4,40 Kč/l vyšší. Italská nafta je dokonce ještě dražší. Zde si čeští turisté zaplatí více než 39 Kč.

Cena benzínu

I benzín je v Česku relativně levný. Ve srovnání se sousedními zeměmi jako Slovensko nebo Rakousko je průměrně o korunu levnější. Za zhruba stejnou cenu natankujeme i v Maďarsku. V Německu je situace horší. Cena Naturalu 95 je o 7,34 Kč/l vyšší než v Česku, čímž se dostává na hodnotu 44,17 Kč/l. Na druhou stranu více než o 3 Kč/l je Natural 95 levnější ve Slovinsku, v Chorvatsku průměrně ušetříte necelé 3 Kč/l. Přitom ještě začátkem června bylo Chorvatsko levnější o více než 4 Kč/l.

Tankovací karty

I když jsou průměrné ceny v Česku velmi nízké, je důležité si uvědomit, že se jedná pouze o průměrnou cenu. To znamená, že na čerpací stanici ve vašem městě nebo vesnici může být palivo i nadprůměrně drahé.  Existuje však i řada výhod pro motoristy, jako jsou tankovací karty. Například na stanici Shell můžete získat kartu, kterou lze použít na více než 27 000 čerpacích stanicích v celé Evropě.

Tato karta umožňuje nejen platbu za palivo, ale také za mýtné. Navíc se díky nákupní alianci tato výhoda nevztahuje pouze na velké společnosti, ale i na drobné podnikatele a živnostníky. Mobilní platby jsou také možné přímo u stojanů čerpaček s aplikací Shell SmartPay.

Nejnižší a nejvyšší ceny paliva v EU

Pokud hledáte země s nejnižšími cenami paliva, pak se vyplatí zamířit do Bulharska, kde je nafta nejlevnější v celé EU, nebo na Maltu, kde je ještě levnější. Naopak ve skandinávských zemích, především ve Švédsku, jsou ceny paliva nejvyšší. Oproti Česku je palivo v těchto zemích v průměru o 6 až 8 korun dražší.

Zdroje info: Autor, Axigon

Náhledové foto: Pixabay