V Česku končí tradiční výrobce okurek Znojmia

okurky

S koncem letošního roku se uzavřou dva potravinářské závody provozované norskou společností Orkla. Jedním z nich je výroba sterilovaných okurek Znojmia v Bzenci na Hodonínsku, druhým potom výroba mraženého ovoce Agrimex Vestec v Panenských Břežanech poblíž Prahy. Společnost Orkla vlastní v Česku dále značky Hamé, Vitana, Otma, nebo Májka. Těchto provozů se změny nedotknou. I tak ale přijde o práci 250 lidí.

Konec tradiční výroby

V několika následujících měsících poběží výroba ve standardním režimu, v posledních třech měsících roku potom dojde k postupnému omezování výroby a k jejímu definitivnímu ukončení. O záměru společnosti Orkla uzavřít zmíněné provozy zaměstnanci i veřejnost věděli již od března, nyní bylo oznámeno finální datum.

Důvodem k ukončení výroby ve zmíněných provozech je jejich ztrátovost, která se ještě zvýraznila kvůli neustále rostoucím nákladům ne jejich provoz. Společnost chce uspořené prostředky investovat do modernizace svých dalších provozů včetně těch českých. Závod Hamé u Uherského Hradiště tak například získá nové zařízení na recyklaci vody.

okurky

Foto: Pixabay

Přijdeme o okurky?

Orkla je druhým největším výrobcem balených potravin v České republice a v loňském roce pracovala s obratem šest miliard korun při zisku 557 milionů korun (před zdaněním). Značka Znojmia byla součástí norského koncernu Orkla od roku 2015, Agrimex Vestec, potom od roku 2017.

Orkla si samozřejmě drží práva na značky jako takové a sterilované okurky i mražené ovoce z českých pultů nezmizí. Zákazníci si změn ve skutečnosti ani nevšimnou, produkty budou pouze vyráběny v jiných středoevropských, nebo západoevropských provozech společnosti Orkla.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/vyroba-okurek-znojmia-v-cesku-konci-potravinarsky-koncern-orkla-propusti-250-lidi-1399224

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/21696-ikonicke-znojemske-okurky-ceka-konec

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.