Bude drůbež další hrozbou a zdrojem nové pandemie?

Drůbežárna

Celosvětová pandemie zatím ještě nekončí, byť se svět díky očkování alespoň do jisté míry může vrátit k normálnímu fungování. Koronavirus ale rozhodně přitáhl pozornost lidstva k úvahám o epidemiích jako obecné hrozbě pro lidstvo. Koronavirus totiž není ani první a nepochybně ani poslední epidemií, která svět kdy sužovala a sužovat bude. Nikdo neví, kdy udeří ta další, je ale na místě pozorně sledovat všechny její potenciální zdroje.

Velkochovy drůbeže jako inkubátory virů

Není tajemstvím, že ve velkochovech drůbeže koluje několik typů ptačí chřipky, které se zdají být vhodné pro přenos na člověka. Např. nový kmen smrtelné ptačí chřipky známý jako H5N8 se objevil v průběhu loňského prosince v masivních číslech na jihu Ruska poblíž města Astrachaň. Během několika dní tam bylo poraženo na 900 tisíc kusů drůbeže, aby nedošlo k rozšíření a vzniku pandemie, byť zatím pouze drůbeží. Přenos viru H5N8 na člověka však již byl v několika případech potvrzen, ovšem průběh byl naštěstí jen mírný.

I díky pandemii covidu 19 je sledování těchto skrytých hrozeb, které mohou mít podobný dopad. Dalším nebezpečným typem ptačí chřipky je kmen H5N6, který byl objeven v Číně. I tamní pracovníci na kuřecích farmách se již tímto typem ptačí chřipky nakazili. V tomto případě byl ale průběh nemoci těžký a někteří pacienti na následky viru dokonce zemřeli.

Epidemie

Foto: Pixabay

Ostražitost je na místě

WHO z uvedených důvodů stále vyzývá k ostražitosti a podrobnému zkoumání ptačích virů na farmách i ve velkochovech. I v České republice již ptačí chřipka byla prokázána v malochovech na Příbramsku, kde uhynulo několik hus. Zdrojem nákazy byli nejspíš volně žijící vodní ptáci. Letos se v Česku v souvislosti s touto nemocí utratilo zhruba čtvrt milionu ptáků, neboť vznikla i další místa, kde vzplanula ohniska nákazy. Je tak jen otázkou, zda budeme v pozorování dostatečně důslední, anebo si naši v současnosti prožívanou zkušenost zopakujeme, se všemi zdravotními, politickými, sociálními a ekonomickými dopady.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/v-drubezich-farmach-drima-dalsi-pandemie-varuji-odbornici-40375372

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.