Aukce z exekuce

Taková aukce může být skvělým způsobem, jak získat movitý i nemovitý majetek za výhodnou cenu. Někdy se ale může zdát, že kupujete zajíce v pytli. A to je zřejmě to, co řadu lidí odrazuje. Existují ale i takoví, kterým se podařilo vydražit výhodně a předmět dražby jim bez problémů sloužil. Vydražit můžete malé věci, jako například malé elektrospotřebiče, ale i velké věci, jako je automobil.

Exekuce jsou způsobem, jak uhradit pohledávky

Když dlužník nesplácí své dluhy, může se dostat do situace, kdy jej navštíví exekutor. V takovém případě může dlužník přijít o své věci – stolní počítač, ale například také o kuchyňské vybavení a spotřebiče. Exekutor může vzít téměř cokoli. Pokud je pohledávka příliš velká, dojde k zabavení nemovitosti.

U dražších předmětů je možná osobní prohlídka

Pokud se draží něco, co má příliš velkou hodnotu, jako je například automobil nebo nemovitost, obvykle je možná osobní prohlídka. Ta se koná v určitou dobu na určitém místě – vše je ohlášeno předem na webových stránkách dražby. Případní zájemci se pak dostaví na místo dražby a draženou věc tak omrknout. Zjevných nedostatků si všimnete sami. Je třeba mít na paměti, že veškerý majetek, který jde do dražby, byl oceněn znalcem, který zohledňuje také funkčnost těchto věcí – na prohlídkách lze funkčnost ověřit (například zapojením do elektřiny).

Jak dražba probíhá?

Nelze dražit pro třetí osobu. Pokud chcete dražit musíte se dostavit osobně. Jinak než na dražbě nelze draženou věc koupit. Dražby se mohou zúčastnit také osoby ze zahraničí, které nemají trvalý pobyt v ČR. Budete potřebovat občanský průkaz nebo pas a v případě, že dražíte na firmu, pak i plnou moc. Platbu je potřeba provést hotově na pokladně (u věcí do 270 000 Kč) nebo na účet exekutora (platba nad 270 000 Kč). Kdo nabídne více peněz, danou věc získá do svého vlastnictví. Věc si musí odnést v den dražby, jedná-li se o nemovitost.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.