Odpuštění penále na zdravotním pojištění: Pro koho a za jakých podmínek

dluhy

Dlužíte na zdravotním pojištění? Poslanci schválili možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění. Komu to pomůže a za jakých podmínek?

Odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění má pomoct těm, kteří se v daném termínu přihlásí k uhrazení dluhu, který stejně jako penále vymáhá zdravotní pojišťovna v exekuci. Nyní to musí ještě potvrdit prezident Petr Pavel.

Prominutí penále a dodatečných nákladů

Odpuštění penále a dodatečných nákladů se má týkat osob, proti kterým byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku. Toto datum bylo záměrně zvoleno ze strany předkladatelů návrhu, skupiny poslanců opozičního hnutí ANO a vládních lidovců, STAN a Pirátů, aby nikdo tak nemohl nový zákon zneužít.

Senát vs. poslanecký návrh

Tento návrh senátoři vrátili, neboť odporovali, že se to bude týkat jen řádově stovek lidí. Horní komora navrhla jejich okruh rozšířit, což se nesetkalo s ohlasem. Šanci tak původně měli dostat všichni. A to i ti, po nichž zdravotní pojišťovny nevymáhají dluhy soudní exekucí. Ve Sněmovně se však proti Senátem navržené úpravě ohradil Ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek. Pro sněmovní verzi nakonec hlasovalo 130 ze 156 přítomných poslanců. Širší verzi Senátu podporovala opoziční hnutí ANO a SPD. Nicméně bezúspěšně.

Termín pro přihlášení k odpuštění penále

K úhradě dlužného zdravotního pojištění se budou dlužníci muset přihlásit v období od začátku července do konce listopadu 2024. Uhradit dluh na pojistném, aby nemuseli platit penále, budou muset do konce letošního roku. U vyšších částek bude možný splátkový kalendář.

Skupiny osob, které mají zpravidla dluhy na pojistném

Dluhy na zdravotním pojištění nemají jen živnostníci, ale také často mladí lidé, kteří po skončení střední školy, vysoké školy, nenastoupí ihned do zaměstnání či se nezaregistrují na úřadu práce. V tu chvíli jim automaticky začne nabíhat dluh na pojistném, neboť mnohdy mladí nemají dostatečné informace o svých povinnostech. Kvůli tomu tak tyto dluhy zasahují širší část společnosti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-odpusteni-penale-z-odvodu-na-zdravotni-pojisteni-duchodova-reforma.A240521_045403_domaci_kop

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dalsi-milostive-leto-se-tyka-dluhu-na-zdravotnim-pojisteni-problemy-maji-hlavne_2405211010_elev

Náhledové foto: Pixabay