Které soukromé banky se připojují k milostivému létu

Peníze

Milostivé léto, jak jsme již před časem informovali, spočívá v tom, že veřejnoprávní dluhy vymáhané exekucemi ze zákona zaniknou, pakliže dle zákona o milostivém létu dlužník splatí původní jistinu a částku odpovídající nákladům na vedení exekuce. Do projektu se však dobrovolně připojují i soukromé subjekty. Například tuzemské banky. U kterých bank se můžete také jednoduše zbavit exekucí?

MONETA Money bank

MONETA přichází se svou verzí milostivého léta, podmínky má však v některých ohledech odlišné. Jejich akce je prodloužena až do konce listopadu a je zde pro klienty, kteří jsou v prodlení s placením dluhů více než 90 dní nebo jde o dluh vymáhaný v exekuci. Do konce listopadu mají klienti možnost doplatit dluh do výše jistiny. Jste-li klientem s prodlením více jak 90 dní, máte možnost splatit bance dluhy až do sedmi let do výše jistiny, přičemž vám bude nastaven nový splátkový kalendář. Toto milostivé léto dle MONETY se nabízí dlužníkům s nezajištěným spotřebitelským úvěrem, kteří jsou fyzickými osobami, a dlužníkům s nezajištěnými půjčkami živnostníkům.

Air Bank

Air Bank při odpouštění dluhů bude oslovovat ty, kdož jsou v exekuci. Jako u milostivého léta – pakliže bude doplacena dlužná jistina a náklady na exekuci, odpouští se neuhrazené obchodní a sankční úroky. Potřebná částka na náklady exekuce ještě není jasná, priorita banky je, aby platila stejná částka jako u milostivého léta, tedy 1815 Kč s DPH nebo 1500 Kč bez DPH. Banka však toto musí vyjednat, zákon o milostivém létu se vztahuje jen na dluhy vůči státu. Akce Air Bank trvá do konce listopadu a platí pro exekuce zahájené před 28. říjnem 2021.

Česká spořitelna, Reiffeisenbank

Od 1. září do 30. listopadu běží milostivé léto také pro klienty České spořitelny. Opět jde jen o případy exekucí. Podmínky jsou stejné jako u milostivého léta, tedy včetně splacení částky na náklady exekuce ve výši 1500 Kč bez DPH. Banka chce oslovovat klienty přes SMS zprávy. Stejné podmínky si klade také Reiffeisenbank. Trochu odlišné je to u UnCredit Bank. Zde se mohou zapojit i klienti podnikající, jejichž úvěr nebyl zajištěn zástavním právem k nemovitosti a pokud chtějí klienti akce využít, mají psát na adresu [email protected]

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/pet-bank-nabizi-dluznikum-druhou-sanci-jak-levne-splatit-sve-zavazky/, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/milostive-leto-dluhy-exekuce-banky-odpusteni-dluhu.A220621_093901_ekonomika_alis

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.