Ztratil jsem platební kartu. Co s tím?

MONETA Money Bank Expres půjčka

Pokud ztratíte platební kartu od vašeho bankovního účtu. Není moc na co čekat. Mohla to být nešťastná náhoda nebo jste mohli být okradeni. V každém případě vaše finance může někdo zneužít a připravit vás o ně. Pojďme se podívat, jaké kroky byste v zájmu vaší bezpečnosti měli učinit.

Můžete přijít o méně peněz než v minulosti

Pokud se to již stane, a někdo bude chtít vaše finance ukradnout, nepřijdete o tolik, jako tomu bylo v minulosti. Faktem totiž je, že od doby, kdy nahlásíte bance ztrátu karty, nese zodpovědnost za vaše peníze na účtu banka. Nese tedy všechnu zodpovědnost i za jejich případně zneužití. Dobré tedy je ztrátu nahlásit co nejdříve. Do nahlášení totiž počítejte se spoluúčastí. Nejvyšší možná výše takové spoluúčasti u neautorizovaných plateb (bez PIN) se snižuje novým zákonem o platebním styku na padesát eur – tedy asi 1250 Kč. Dříve to bylo 150 eur. Pokud tedy bude rozsah škod či ztráta peněz větší, vás to bude stát „jen“ cca 1250 Kč.

Blokace karty

Pokud tedy nastala ona krádež či ztráta platební karty. Je dobré toto nahlásit a kartu zablokovat. Jak na to? Každá banka má speciální infolinku, která toto řeší. Tady jsou čísla největších společností:

a)       Air Bank: +420 547 134 134,

b)      Česká spořitelna: +420 800 207 207,

c)       ČSOB: +420 495 800 111,

d)      Komerční banka: +420 955 512 230,

e)      Equa Bank: +420 222 010 222.

Operátorovi se běžně nahlásí jméno a příjmení spolu s datem narozením nebo rodným číslem. Banka poté ihned kartu zablokuje. Jakmile banka nějakou kartu zablokuje (a s ní i další prostředku jako například bezkontaktní nálepky) již nikdy je nelze obnovit. Musíte si nechat vydat novou.

Pojištění

Mnoho bank také nabízí pojištění pro takové situace. Pojištění z platební karty tak pokryje škody způsobené zneužitím platební karty nebo nálepky. Pojištění obvykle zahrnuje i ostatní situace jako například ztráta osobních věcí, dokladů, peněženky, mobilu a podobně. Ceny takové pojistky začínají na cca 120 korunách za rok. Čím vyšší je rozsah krytí, tím se částky přirozeně navyšují.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.