Jak si vybrat penzijní společnost

Půjdete do důchodu? Máme pro vás rady!

Pokud zrovna v těchto chvílích řešíte otázku odchodu do důchodu a jeho vyřizování je pro vás tedy aktuální, máme pro vás pár rad, jak si počínat. Nejde o nic složitého, zároveň však procedura není úplně jednoduchá a můžete narazit na pár problémů, které možná vyřešíte právě tím, že budete číst následující řádky.

Forma žádosti? Osobně.

Jak tedy žádat o starobní důchod? Na okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud jste z Prahy nebo Brna, pak pro vás platí pražská nebo městská pobočka. Žádost se podává osobně, popřípadě můžete někomu svěřit plnou moc. Pokud se nacházíte ve zdravotním stavu, který vám nedovoluje podat žádost osobně, pak mohou podat žádost vaši příbuzní s vaším souhlasem. Budete však potřebovat potvrzení od lékaře. Kdy žádost podávat? Nejdříve 4 měsíce před požadovaným dnem, kdy vám začíná nárok na důchod. Později pak kdykoli. Žádáte-li o předčasný důchod, nikdy se nepřiznává zpětně, ale vždy nejdříve od data podání žádosti.

Doklady s sebou!

Pokud budete podávat tuto žádost o starobní důchod, určitě nezapomeňte na doklady, které si musíte vzít s sebou. Jde hlavně o průkaz totožnosti, dále doklady o náhradních dobách pojištění, kterými jsou nejčastěji například doklady o studiu, o vojně nebo o péči na dítě. Pokud nemáte k dispozici tyto dokumenty, postačí vám již zmíněný doklad totožnosti a bankou potvrzený tiskopis pro výplatu důchodu na váš bankovní účet.

Volba vyplácení

Dopředu byste také měli mít jasno, jak chcete, aby vám byl důchod v budoucnosti vyplácen. Máte na výběr obvykle ze dvou možností. Výplata na bankovní účet, která zde byla již zmiňovaná, anebo přes Česku poštu složenkou. Bankovní účet můžete použít svůj nebo například manžela či manželky. Pokud zvolíte vyplácení formou složenek, tak vězte, že při každé splátce důchodu zaplatíte 21 korun. Vyberete-li bankovní účet čeká vás procedura, která začíná předložením tiskopisu z banky a jeho vyplněním. S ním musíte celé byrokratické kolečko doběhnout.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *