Víte, jaké jsou rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou? My ano

Půjčky

Dostat se do nesnází finančního charakteru není bohužel nijak složité. Mnohdy se pokazí nějaký spotřebič v domácnosti, jindy automobil anebo nastanou jiné trable. Umění je takovéto situace optimálně řešit. Optimální je vytvoření finanční rezervy, nicméně z průměrného platu se to podaří jen málokomu. Pak už zbývá pouze alternativa efektivní půjčky. Nepořídíte-li si ji u bohatých příbuzných, musíte volit z produktů bankovních domů a nebankovních společností. Právě na oba typy finančních institucí se zaměříme a odpovíme si podrobně na následující otázku. Jsou výhodnější bankovní nebo nebankovní půjčky?

Férový přístup

Jestliže zvolíte osvědčenou společnost, setkáte se s ním stoprocentně. Jakou půjčku si vzít, chcete-li, aby vám poskytovatel nabídl naprosto férové podmínky se vším všudy? Obecně se v minulosti v tomto ohledu prosazovaly především banky nabízející naprosto transparentní férové podmínky. Dnes je situace u obou poskytovatelů srovnatelná, a to díky novele zákona o zodpovědném půjčování. I známé nebankovní instituce už musí jednoznačně ukázat přesné podmínky a veškeré poplatky spojené s půjčkami.

Celková výhodnost půjček

Jinými slovy, měli byste přeplatit minimální množství finančních prostředků. V tomto ohledu ještě stále vedou bankovní domy, které si hlídají RPSN a veškeré poplatky spojené právě s realizací půjčky. Ty nejlepší nebankovní společnosti se dnes bankám v této charakteristice dokážou vyrovnat. U mnohých se ale stále setkáváme s doslova astronomickými manipulačními poplatky a úrokovými sazbami. Vždy si v každém případě přeplatek jednoduše spočítejte.

Podmínky realizace půjček

Tady jsou mnohem tvrdší bankovní domy. Po každém potenciálním klientovi vyžadují absolutní bezdlužnost. Stoprocentně ji budou chtít i po vás. U mnohých nebankovních společností se s tímto typem záruky nesetkáme. Bez problémů vám půjčí pouze na základě doložení vlastního příjmu, případně zástavy movitého nebo nemovitého majetku. U mnohých nebankovních půjček postačí i přítomnost ručitele. Mimo banku půjčí často i dlužníkům. Taková nebankovní půjčka pro problémové klienty je v podstatě zcela běžnou záležitostí.

Celkový počet nabízených finančních produktů

Zatímco se bankovní domy omezují jenom na některé základní druhy úvěrů typu hypotéky či jednoduché půjčky, u nebankovních institucí je situace mnohem variabilnější. K dispozici jsou standardně mikropůjčky poskytující sice minimální, ale v daném momentu potřebnou částku. Velmi oblíbené jsou také spotřebitelské úvěry s vyššími částkami k půjčení. Samozřejmě si lze vzít i hypotéky, a to zejména americké vyznačující se alternativou poskytnutí peněz fakticky na cokoli.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.