Ztrácí vaše firma zákazníky a partnery? Možná vám chybí jen efektivní CRM

Byznys

Získat nové klienty a udržet si ty stávající je pro každou firmu doslova alfou a omegou celého podnikání. Pokud se to nedaří, jste na cestě k neúspěchu. Možná znáte situaci, kdy voláte důležitému klientovi a z telefonu se ozve, že už situaci vyřešil s vaším kolegou. Mnohdy se klient dokonce domluví s konkurencí a vítězoslavně vám to oznámí. V prvním případě si o vás myslí, že máte ve věcech zmatek a ve druhém je to jedno, protože jste o klienta přišli. Obě situace jsou ale bezesporu řešitelné. Stačí vám k tomu pořízení CRM. Ano, automatizace vám určitě pomůže. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Informace o klientech je třeba mít aktuální a po ruce

Pokud pracujete ve službách, jde o jednoznačnou prioritu. Někteří makléři, konzultanti lektoři a jiní mají ještě stále kontakty někde v excelovských tabulkách, případně dokonce v zapadlých emailech či v papírových diářích. S několika málo klienty to často ještě jde, nicméně s více už nikoli. Moderní CRM systém to zvládne doslova hravě. Jak funguje a co dokáže?

Magická zkratka CRM

Co je vlastně ono CRMCRM? Jedná se o zkrácení anglického sousloví Customer relationship management, což lze do češtiny volně přeložit jako řízení vztahu se zákazníky. Fakticky jde o systém, který ukládá data, technologie a dokáže pomoct řešit strategie a budování efektivního vztahu s obchodními partnery, zákazníky a všemi, jež zasahují do vašeho byznysu. 

Jak funguje CRM v praxi?

Poměrně jednoduše. Fakticky se jedná o jakéhosi virtuálního osobního asistenta, který si nikdy nevezme dovolenou. A ono fungování v praxi? Třeba se stane, že klient 1 má narozeniny. Buďte si jistí, že mu popřejete včas. S klientem 2 je zapotřebí uzavřít smlouvu. Určitě na ni díky CRMCRM nezapomenete. A školení pro klienta 3? Prostě se naplánuje, jelikož vám to systém připomene. Zapomenout nelze ani na klienta 4, který se už 2 měsíce neozval. A to musíte ještě klienta 5 požádat o zaplacení faktury, jejíž datum splatnosti je už dávno pryč. Vše prostě díky CRM může jet jako po másle. Moderní CRM se o vás dokážou postarat komplexně a jejich poskytovatelé nabízí jako součást služeb také poradenství. Byznys se tak v mnohém zjednoduší a zefektivní.

Zdroje info: https://stepanmusil.cz/projekty/

https://www.anabix.cz/co-je-to-crm/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.