McDonald´s znovu otevřel restauraci v Kyjevě

mcdonalds

Ruská agrese vůči Ukrajině převrátila naruby životy milionů Ukrajinců, kteří museli prchnout ze svých domovů či dokonce ze své země (nemluvě o těch, kteří ztratili životy). Ačkoliv jde za této situace objektivně o pouhou maličkost, přesto je možnost nebo naopak nemožnost dojít si na jídlo k McDonald´s určitým symbolem. A platí to pro Rusko stejně jako pro Ukrajinu. V obou zemích se situace vyvíjí diametrálně odlišně.

McDonald´s se vrací do Kyjeva

V hlavním městě Kyjevě se již neválčí, ruský pokus o obsazení byl odražen již v začátku války a fronta je nyní poměrně daleko. Právě proto se tam mimo jiné znovu otevřel McDonald´s. Jedná se o víc, než jen o otevření restaurace rychlého občerstvení. Jde především o symboliku.

Hamburgerový gigant, který je oblíbený mezi všemi věkovými generacemi, tak pro obyvatele Kyjeva, kteří byli (a stále jsou) doposud bičováni katastrofami války, představuje alespoň zdání minimálního návratu do normality.

Kyjev

Foto: Pixabay

McDonald´s jinde

McDonald´s by se neměl otevírat jen v hlavním městě Kyjevě, stejně tak bude znovu fungovat i západě Ukrajiny. I přesto, že válka Ukrajinu tvrdě zasáhla, zpustošila a stále pustoší, západní Ukrajina má chuť začít opět normálně a důstojně žít. I zde znovu otevírá stále více obchodních řetězců jako je například známá Zara nebo Mango. A k nim by se měl připojit i McDonald´s.

Za zmínku stojí, že řetězec své zaměstnance na Ukrajině stále vyplácel, byť fyzicky v práci vůbec nebyli a být nemohli. Celkový počet restaurací tohoto globálního řetězce je na Ukrajině 109. Zatím ale není jasné, kde přesně se restaurace otevřou a jak dlouho bude trvat jejich zprovoznění. Průběžně je třeba začít jednat s jednotlivými dodavateli ohledně dodávek zboží a zásob, o zajištění bezpečnostních pravidel v době pokračující války apod.

Diametrálně odlišná situace samozřejmě panuje v Rusku. Společnost McDonald´s se k ruské agresi a válce na Ukrajině staví jednoznačně. Svých 850 restaurací postupně prodává místnímu držiteli provozní licence Alexandru Govorovi. Ten neváhal a restaurace se pokusil předělat. Restaurace tak nyní fungují pod názvem Vkusno a točka, v překladu Chutně a tečka. Problémů mají al zatím přehršel.

Zdroje informací: https://archiv.hn.cz/c1-67102410-mcdonald-s-postupne-otevre-restaurace-na-ukrajine-zacne-v-kyjeve

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-mcdonalds-se-vratil-do-kyjeva-40409433

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.