Hypotéku můžete předčasně splatit bez velkých poplatků. Jak?

Smlouvy

Pokud se vám povedlo našetřit více peněz a chtěli byste ukrojit z hypoteční splátky větší částku, půjde to snadněji než kdykoliv předtím. Česká národní banka se postavila na stranu majitelů hypoték a během roku 2019 zakázala bankám účtovat vysoké poplatky za mimořádné splacení úvěru. V článku se dozvíte, jaké podmínky musíte splnit.

Předčasné splacení úvěru vyšlo v minulosti draho

Český hypoteční trh dlouhá léta neposkytoval ideální podmínky lidem, kteří chtěli svůj hypoteční dluh splatit předčasně. Každá banka mohla k této splátce vymyslet specifické podmínky, za kterých mimořádnou splátku přijme.

Některé banky dokonce požadovaly po svých klientech náhradu za ušlý zisk. Jinými slovy, na klienty čekala platba z úroků dluhu, který po mimořádném splacení již neexistoval. Mimořádná splátka tak mohla vyjít klidně až na statisíce korun navíc.

Nakonec zasáhla Česká národní banka a sjednotila podmínky napříč všemi bankami. Pozor, pokud jste ale uzavřeli hypotéku před prosincem 2016, tato pravidla se na vás bohužel nevztahují. Týkají se pouze úvěrů uzavřených nebo refinancovaných od prosince 2016.

Nově zaplatíte pouze administrační poplatek

Nově můžete splatit každý rok až 25 % zbývající části úvěru bez vysokého poplatku.

Musíte však dodržet dvě podmínky:

  • mít splaceno minimálně 12 splátek,
  • mimořádnou splátku zaslat měsíc před výročím uzavření hypotéky.

Banky vám při splnění těchto podmínek mohou účtovat pouze administrační poplatek. Jedná se však o stovky, maximálně pár tisíc korun. Některé banky si za tento úkon neúčtují vůbec nic.

SmlouvyFoto: Shutterstock

Přenechte starosti s poplatky odborníkům

Není jednoduché vyznat se ve všech poplatcích spojených s financováním hypotéky. Obraťte se proto na odborníky – Společnost Finep se zaměřuje na developerské projektydeveloperské projekty  a  novostavby v Prazenovostavby v Praze, poskytuje například také finanční poradenství ohledně hypoték. Jejich finanční poradci mají aktuální hypoteční podmínky v malíku a vytvoří pro vás komplexní finanční řešení na míru.

Zdroje info: autor Jiří Šilberský, https://www.finep.cz/cs

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.