Zrušme dávky Ukrajině a snižme politikům platy. Kolik peněz bychom tak mohli přidat důchodcům? Finální číslo většinu lidí nepříjemně překvapí

peníze

Zrušme dávky Ukrajině a snižme politikům platy. Kolik peněz bychom tak mohli přidat důchodcům? Finální číslo většinu lidí nepříjemně překvapí. Diskuse o změně platů politiků za účelem posílení penzijních fondů je mnohostranná a zahrnuje nálady veřejnosti, ekonomické kalkulace a praktické aspekty sestavování státního rozpočtu.

Také si pod tímto krkolomným souvětím neumíte nic kloudného představit? Pak nejste sami. Přesto jsou hospody plné zaručeně ověřených návrhů, jejichž realizace by všechny naše problémy šmahem vyřešila. Jak je to však ve skutečnosti?

Když si politici sníží platy…

Častým návrhem je, že snížení příjmů volených úředníků by mohlo uvolnit značné prostředky na důchody. Tato myšlenka je sice na první pohled lákavá, ale pro posouzení její životaschopnosti a možného dopadu je třeba provést hlubší analýzu.

V roce 2023 byl rozpočet Poslanecké sněmovny a Senátu pro mnoho lidí stěží uvěřitelných 2,3 miliard korun. Kritici tvrdí, že tyto subjekty jsou drahé a že jejich rozpočty by mohly být lépe alokovány na důchody. Je ovšem důležité si uvědomit, že ačkoli jsou provozní náklady politických orgánů skutečně značné, obecně tvoří malý krajíc koláče státního rozpočtu. Dokážu vám to: Za stejné období totiž byly výdaje na důchody 692 miliard korun. Takže pokud by někdo čistě náhodou provedl defenestraci všeho a všech, ufinancovali bychom důchodový systém z ušetřených peněz na cca dva dny. Nic moc, že?

Platy politiků navíc často odrážejí vysoce odpovědnou povahu jejich práce. Jejich snížení by mohlo vést k úbytku kvalifikovaných osob ochotných vykonávat tuto funkci, což by mohlo vést k horší správě věcí veřejných a horším hospodářským výsledkům a nepřímo ovlivnit právě důchodové systémy, které mají tyto diskuse chránit.

peníze

Foto: Pixabay

A když už jsme u té Ukrajiny

Nu dobře, vypakováním politiků bychom si tedy moc nepomohli. Ale co ta Ukrajina, kterou tak vehementně podporujeme? I tady to bude chtít tvrdá čísla (i když samozřejmě řadu lidí takhle prostě nepřesvědčíte – ale proč se alespoň nepokusit).

  • Příspěvky pro Ukrajinu: 865 milionů Kč
  • Příspěvky pro ukrajinské uprchlíky: 47,5 miliard Kč
  • Kolik stát zpětně dostal na daních: 35,5 miliard Kč

Ano, tady bychom sice už při letmém propočtu nějaké ty peníze navíc do státní kasy dostali, ale o žádné finální řešení také nejde. Jak je tedy vidět, hospodské rady nefungují zdaleka tak dobře, jak si většina z nás myslí.

Zdroj: https://medium.seznam.cz/clanek/david-budai-kdyz-si-politici-snizi-platy-muzeme-zvysit-duchody-a-dalsi-sverazna-duchodova-moudra-71289, https://www.denik.cz/ekonomika/petr-fiala-duchody-2023.html, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-prehledne-jak-rostly-platy-politiku-ve-srovnani-s-duchody-a-mzdami-227935

Náhledové foto: Pixabay

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.