Cestovní pojištění

Zpozdil se vám let? Chtějte kompenzaci!

Pokud často létáte letadlem, určitě se vám někdy nevyhnulo zpoždění letu. Někdy může takové zpoždění trvat celkem dlouho. Každý má nárok na spravedlivé odškodnění. Ne každý je si však svých práv vědom a nevyužije plně možností. Zrovna teď v období dovolených a cestování může jít o aktuální problém. Pojďte si přečíst o tom, co vám ze zákona náleží.

Jídlo i bydlení

A na co máte tedy nárok? V první řadě se budeme bavit o občerstvení a ubytování. Pokud se na cestu nevydáte letadlem v čas stanovený letovým řádem, jedná se o zpožděný let. Z této definice vám již plyne mnoho kompenzací. Tyto kompenzace si však v praxi nevynutíte po několika minutách meškání. Téměř každý let takto čeká. Pokud je však váš let zpožděný o více jak 2 hodiny, již nastává váš čas. Máte nárok na občerstvení, které odpovídá délce vašeho čekání. Toto musí zajistit letecká společnost. Pokud však čekáte již déle, jak pět hodin, máte právo na vzdání se cesty a požadovat poté navrácení finančních prostředků, které jste utratili za letenky. No, a pokud poletí váš spoj až další den, můžete uplatnit vaše právo na zajištění ubytování a dopravy k němu.

Finanční odškodnění

Popsané benefit však nejsou jediným druhem kompenzace. Určitě vám na mysl přichází i kompenzace finanční. Ano, i na tu může dojít. Pokud letadlo přistane v cílové destinaci minimálně o tři hodiny později, máte na finanční náhradu nárok. Musí jít o zpoždění zaviněné přepravcem. Toto však platí pouze při splnění ještě jedné podmínky. Letecká dopravní společnost musí mít sídlo v některé ze zemí Evropské unie a zároveň vaše místo odletu či příletu musí být v EU. Pokud není dopravce z EU, máte nárok na peníze, pokud letíte ve směru z unie. A na jaké částky máte nárok? Dle vzdálenosti:

a)      do 1500 km – 250 eur,

b)      od 1501 km do 3500 km – 400 eur,

c)      od 3501 km – 600 eur.

Kdy s penězi nemůžete počítat

I zde jsou však nějaké výjimky. Za prvé je jasné, že nemůžete chtít peníze, jako odškodnění, pokud měl váš let méně jak tříhodinové zpoždění. Dále neuspějete se snahami, pokud šlo o mimoevropský let ve směru do Evropské unie. Dále jsme popisovali, že podmínka je vina dopravce. Je tedy jasné, že při nepříznivém počasí, jiné pohromě nebo třeba při stávce na letištích, neuspějete.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *