Splácíte více půjček? Refinancujte a ušetříte

Refinancování půjček

Situace se nezdála být špatná. Tu jste si vzali půjčku na nové spotřebiče do domácnosti, jindy jste se rozhodli pro půjčku na větší a pohodlnější pohovku a o něco později jste díky půjčce starou televizi nahradili modernější verzí. Splátky postupně narostly, až jste jednoho dne došli k poznání, že velká část vašich peněz jde především na splátky půjček. Rozumným řešením je refinancování půjček.

Půjčky jsou velmi lákavé, jelikož umožňují relativně snadné získání peněz na cokoliv. Obzvláště dnes, kdy stále více poskytovatelů nabízí půjčky online. Ano, zadlužit se je tak snadné, ale splácet půjčky už nikoliv. Spousty lidí se v určitém věkovém rozmezí hodně zadluží. Ať už proto, že nad svými osobními financemi příliš nepřemýšlí, nebo protože musí živit rodinu. Časem jim splácení půjček může přerůst přes hlavu a doslova bojují o přežití.

Nemusí k tomu dojít. Stačí se držet při zemi, znát své finanční možnosti a každou půjčku důkladně zvážit. Pokud se stalo, existuje možnost známá jako refinancování. Správné refinancování může se splácením více půjček hodně pomoci a především ušetřit.

Co je refinancování?

Nejedná se o nic složitého. Refinancování znamená, že více půjček, ale i kontokorentů nebo kreditních karet, spojíte do jedné větší půjčky. V čem je to výhodné? Splácení více půjček najednou je nejen finančně náročné, ale zahrnuje i jistou administrativu.

Každá půjčka má jiný den splatnosti i odlišné podmínky. Zatímco u jedné půjčky máte úrok 15 %, u druhé je to dokonce 25 %. U starších půjček nebyly neobvyklé poplatky za sjednání půjčky či vedení úvěrového účtu. To znamená, že neustále musíte hlídat, aby byla každá půjčka uhrazena včas. Pokud se zpozdíte, zaplatíte opět různě vysoký sankční poplatek.

Refinancováním půjček všechny své úvěrové produkty vezmete a vytvoříte z nich jednu půjčku s jednou úrokovou sazbou a stejnými smluvními podmínkami. Aby bylo refinancování opravdu výhodné, je potřeba najít poskytovatele půjček, které vám nabídnou nižší úrokovou sazbu i výhodnější podmínky než jste měli doposud.

Splácejte méně a déle

Při refinancování si můžete splácení přizpůsobit aktuálním finančním možnostem. Potřebujete snížit měsíční splátku a splácet tak půjčku déle? Není problém. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že úroková sazba bude o něco vyšší. Na druhou stranu je lepší splácet déle, než nesplácet vůbec a dostat se do velkých finančních problémů, které mohou skončit exekucí.

Upravit si ji jednotlivé půjčky by bylo časově náročné a někdy i nemožné, protože někteří poskytovatelé vám vstříc nevyjdou. Mnohem jednodušší práce je s jedinou, byť vyšší půjčkou. S poskytovatelem půjčky se snáze domluvíte na parametrech a podmínkách půjčky. Můžete si vybrat půjčku s nižším úrokem a splatit půjčku rychleji nebo naopak. Dokonce si můžete půjčku navýšit. Nová půjčka by v každém případě měla být výhodnější. Při výběru si proto ohlídejte nejen výši úrokové sazby, ale také všechny poplatky související s vybranou půjčkou.

Jak refinancovat správně? Porovnávejte

Refinancování je velmi užitečná věc, pokud ji uděláte správně. Nejprve si sečtěte všechny úvěrové produkty, které si přejte refinancovat. Vedle si napište úrokovou sazbu a vypočítejte průměr. Napište si také, zda a kolik u každé půjčky platíte za vedení účtu apod. Tyto informace budete potřebovat při hledání nejlevnější půjčky.

Jakmile máte všechny potřebné informace, můžete se vrhnout do porovnání půjček. S tím vám pomohou například Úspory.cz, které se specializují na online porovnání různých finančních produktů. Sami se poté rozhodnete, která z nabízených půjček určených pro refinancování je pro vás nejlepší.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.