Povinné ručení bude pravděpodobně zdražovat i letos

havárie

Motoristé se sotva nadechli poté, co ceny pohonných hmot klesly ze závratných výšin zpět k přijatelným hodnotám, a už se mohou opět připravit na to, že se provoz auta začne prodražovat z jiných důvodů. Kromě zdražování v servisech se je třeba připravit i na vyšší ceny povinného ručení.

Inflace a povinné ručení

Koncem loňského roku atakovala inflace hodnoty okolo 15-16 procent. V tom letošním se sice situace pravděpodobně do jisté míry stabilizuje, i přesto ale bude stále vysoká. To se odrazí na cenách mnoha dalších produktů a služeb, povinné ručení nevyjímaje. Naopak pozitivní zprávou je, že očekávat můžeme zlevňování ojetých vozidel.

havárie

Foto: Pixabay

Co určuje cenu povinného ručení?

To, kolik bude majitel vozidla platit za povinné ručení, závisí na řadě parametrů. Patří mezi ně věk, technické parametry vozidla a v neposlední řadě také počet ročně najetých kilometrů. Málo najetých kilometrů znamená v tomto případě nižší cenu povinného ručení. Zdražování povinného ručení bude odrážet i situaci v regionech. V Praze roste cena rychleji než třeba na Vysočině.

To, jak bude povinné ručení nakonec v případě, že skutečně dojde k pojistné události, naplněno, závisí v neposlední řadě i na tom, za jakých okolností k ní dojde. Jinými slovy, jestli se na ní podílelo úmyslné zavinění, návykové látky apod.

Kromě zmíněných parametrů a vyhýbání se přitěžujícím okolnostem je pro výhodnost a celkovou cenu povinného ručení důležitý proces výběru konkrétního produktu povinného ručení. Povinné ručení lze sehnat výhodněji pokud má člověk možnost vybrat si z vícero možností. Díky srovnávacím portálům je možné vybrat si to skutečně nejvýhodnější povinné ručení.

Srovnávací weby však umožňují uspořit nemalé peníze nejen za povinné ručení, ale i za energie, mobilní služby apod.

Zdroje informací: https://www.epojisteni.cz/aktuality-o-kolik-zdrazi-povinne-ruceni/

https://www.portalridice.cz/clanek/zdrazeni-povinneho-ruceni-bude-pokracovat-i-v-roce-2023-kdo-za-to-muze

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.