Změna práce? Na co si dát pozor?

Smlouva

Pokud jste se rozhodli změnit své zaměstnání, určitě si dejte pozor při všech úkonech, které tomu předcházejí. V situacích, kdy se sami rozhodnete opustit pracoviště, i v těch kdy dostanete výpověď, je důležité ohlídat si, jak vlastně pracovní poměr ukončit. S pomocí a radou přicházíme my. Pojďme se tedy podívat na to, jak se vyvarovat chyb a vše učinit správně.

Výpověď od zaměstnavatele

První se pojďme podívat na případ, kdy dostanete výpověď ze strany zaměstnavatele, rozhodne tedy o ní váš šéf, většinou proti vaší vůli. Ani soukromý podnikatel nemůže propustit zaměstnance kdykoli. Zákoník práce hovoří jasně a vymezuje jen důvody v následujících kategoriích:

a)       organizační důvody,

b)      zdravotní důvody,

c)       zaměstnanec nesplňuje zákonné podmínky výkonu práce,

d)      porušování povinností zaměstnance nebo hrubé porušení povinnosti.

V takových případech vám náleží odstupné jen v prvních případech. Tedy jste-li vyhozen z organizačních důvodů, těch zdravotních nebo kvůli úrazu či nemoci z povolání.

Zápočtový list – trvejte na něm

Vždy, když končíte na nějakém pracovním místě, určitě nad ničím nepřemýšlejte a vyžádejte si při odchodu Potvrzení o zaměstnání. V dřívějších dobách též známy jako takzvaný zápočtový list. Musí vám jej zaměstnavatel vystavit. Důvod je prostý, můžete jej potřebovat v dalším zaměstnání nebo třeba při výpočtu důchodu. Pokud odcházíte, ale nemáte nabídku na novou práci a jdete tedy rovnou na Úřad práce, vyžádejte si rozšíření potvrzení. Jsou na něm skutečnosti rozhodné pro přiznání podpory v nezaměstnanosti. Na vaši žádost také musí zaměstnavatel vystavit posudek o vaší předchozí práci a její hodnoceni a kvalifikaci. To vám může usnadnit hledání nebo začátky v novém zaměstnání.

Vraťte vše firemní

Po skončení pracovního poměru, a to z jakéhokoli důvodu, musíte také vrátit vše, co vám bylo zaměstnavatelem svěřené. Nejčastěji jde tedy o pracovní oděvy, notebooky, mobily nebo ochranné pomůcky. Pokud máte nějaké firemní věci, jako je tričko, možná vám zůstane. Chcete-li však předejít trapným tahanicím, a byl-li výdej trika zaevidován, raději vraťte úplně vše. Například účetní nebo pokladníci, kteří mají podepsanou hmotnou odpovědnost musí také projít invenuturou, kde se zkoumá, zda nedošlo při hospodaření ke schodku.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.