Zlatý grál sběratelů fotbalových propriet míří do aukce

aukce

Sběratelské vášně jsou různé, někdo vytváří sbírku známek, jiný dává přednost pivním táckům. Nemálo lidí obrací svoji pozornost k předmětům souvisejícím s fotbalovou historií. Staré dresy, vlajky klubů, míčům atd. Je samozřejmé, že cena takových předmětů roste s tím, jak slavnému hráči patřily nebo v jak slavném zápase se objevily. Dres, který nyní míří do dražby, proto s velkou pravděpodobností zlomí všechny dosavadní rekordy.

Diego Maradona a jeho „boží ruka“

Čtvrtfinále fotbalového Mistrovství světa v roce 1986 mezi Argentinou a Anglií je dodnes považováno za jeden z nejúžasnějších zápasů celé sportovní historie. Argentina v něm zvítězila 2:1 a na hřišti přitom zářil především jeden muž: Diego Armando Maradona. Zatímco jeho druhý gól po fantastickém sólu přes celé hřiště je dokladem jeho nekonečného fotbalového umu, gól první se do historie zapsal naopak černým písmem.

Gól, který byl uznán jako gól hlavou, vstřelil Maradona ve skutečnosti rukou. Dlouhá léta odpovídal na otázky mířící na jeho regulérnost tak, že „pokud šlo o gól rukou, byla to ruka boží“. Ať již si ale o jeho gólu myslí fotbaloví fanoušci cokoliv, pro všechny se jedná o jeden z nejzásadnějších momentů fotbalové historie. A jestliže do dražby nyní míří dres, který přitom měl Maradona na sobě, je čas zbystřit. Tedy, alespoň pokud máte po kapsách několik přebytečných milionů (dolarů, samozřejmě).

Argentina

Foto: Pixabay

Pelého rekord v ohrožení

Dražbu bude organizovat aukční síň Sotheby’s, která odhaduje cenu dresu na čtyři miliony liber (v přepočtu asi 117 milionů korun). Do aukce jej poslal bývalý anglický záložník Steve Hodges, který stál v onom slavném zápase na druhé straně než Maradona. Změnil tak své rozhodnutí z doby těsně po úmrtí Maradony, kdy deklaroval, že dres není na prodej.

Je velmi pravděpodobné, že Maradonův dres bude vydražen za rekordní částku, která výrazně překoná rekord dosavadní. Ten drží dres fenomenálního Brazilce Pelého z finále Mistrovství světa z roku 1970, jež se prodal v přepočtu za 4,6 milionu korun.

Trochu kontroverze vnesla do plánované aukce Maradonova dcera, která tvrdí, že ve skutečnosti jde o dres z první poloviny utkání, tedy nikoliv ten, který měl Maradona na sobě, když padly oba slavné góly. Sotheby´s to ale jednoznačně odmítla s tím, že má dostatek jednoznačných důkazů o tom, že se skutečně jedná o „ten pravý“ dres.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/magazin/dres-diega-maradony-z-ms-1986-miri-do-aukce-cenou-by-mohl-prekonat-peleho-rekord-1389079

https://www.thestar.com.my/lifestyle/culture/2022/04/08/maradona039s-daughter-claims-wrong-jersey-is-up-for-sotheby039s-auction?msclkid=c8da7da3b7fe11ecb2064033e3ca32ec

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.