Zvyšuje se cena ojetin i jejich prodej

Auto

Pokud se podíváme na data z února tohoto roku, pak lze vysledovat, že počet ojetin v rámci středoevropské nabídce aut roste.  V únoru dělala tato nabídka 394 000 aut, v březnu již šlo o 445 971 kusů aut v rámci nabídky automobilů na středoevropském trhu. Dnes se na tento trend společně podíváme. Co můžeme v budoucnosti u trhu s ojetinami čekat?

Trh s ojetinami v Česku

Výše uvedená data se týkají celého středoevropského regionu. V Česku pak meziměsíčně, tedy porovnáním února a března 2022, vzrostl počet nabídek ojetin o 1221 kusů. V České republice rostou i ceny ojetin. Jejich střední hodnota se oproti minulému roku výrazně zvýšila. Minulý rok byla tato střední hodnota ceny 159 000 korun, nyní je to 180 000 korun. Pokud však srovnáme březen tohoto roku s únorem 2022, pak se ceny drží na víceméně stejné úrovni. Data vyplývají z analýzy trhu Barometr ojetých vozů. Tu provádí společnost AURES Holding, AAA AUTO a Mototechna.

Růst nabídky může zastavit zdražování ojetin

Pokud bude nabídka ojetin nadále na českém trhu růst, mohlo by to mít pozivní dopady na cenový vývoj na tomto trhu. Mimo jiné by se mohlo zpomalit nebo dokonce zastavit několik měsíců trvající zdražování. Svou roli však sehraje také Ruskem vyvolaná válka na Ukrajině. Ta se projevuje na automobilové prvovýrobě. S poptávkou po automobilech mohou také zahýbat ukrajinští uprchlíci, těch může dle očekávání ministerstva vnitra do Česka přijít až 600 tisíc.

Dovoz zahraničních ojetin na rekordních číslech

Nárůst nabídky pomáhá hlavně dovozu ojetin ze zahraničí. Tento dovoz je nyní na nejsilnějších hodnotách od roku 2008. Vysoké ceny zapříčiňují také to, že se na trh dostane více starších vozidel. Auta nad 10 let stáří se do Česka importuje více jak 50 %. Pokud se zaměříme na ceny ojetin v rámci Visegradské 4, pak můžeme shrnout, že v míře zvyšování cen na tom Česko není nikterak špatně. Nejvíce se meziročně zvýšila mediánová cena ojetin v Polsku. Zde dělá zvýšení 23,7 %. Následuje Maďarsko s 21,7 %. Na třetím místě je Česko s 12,6 % a poslední je Slovensko s 7,7 % meziročního zdražení.

 

Zdroj: Tisková zpráva AURES Holding ze dne 5. dubna 2022
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.