Zkontrolujte si řidičáky, letos jich propadá půl milionu

Výměna řidičáku

Jste-li vlastníkem řidičského oprávnění, které je dokládáno řidičským průkazem, pak určitě zpozorněte. Ministerstvo dopravy totiž varuje, že tento rok, respektive do konce tohoto roku, končí platnost více jak půl milionu řidičáků. Nejde i o ten váš?

Zatím si je nevyměnila ani třetina

Ministerstvo dopravy zveřejnilo údaje, které hovoří o tom, že v tomto roce si o výměnu svého řidičského oprávnění požádalo „jen“ 260 tisíc řidičů, což dělá asi jen 30 % případů. V tomto roce totiž propadá asi 850 tisíc řidičáků. Do konce roku tedy musí výměnu stihnout více jak půl milionu českých motoristů. Jde o řidičáky, které byly vydané v roce 2010 na deset let, či v roce 2015 na pět let. Právě rok 2020 je pro ně konečný.

Nevyměnění může znamená pokutu

Samotné nevyměnění, respektive nepodání žádosti o výměnu, nemá pro vás žádné následky ve formě sankce ze strany státu. Ta však přichází v případě, kdy budete řídit s vaším, již propadlým, řidičákem. V takovém případě riskujete peněžitou pokutu ve výši 2000 Kč na místě či až 2500 Kč ve správním řízení. Takové postihy se vám však určitě nevyplatí, zvláště, když výměna probíhá zdarma a kdekoli na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností.

Výměna je zdarma, lze si připlatit za rychlost

Výměna vašeho řidičského průkazu probíhá bezplatně na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností. Žádat můžete nejdříve tři měsíce před koncem platnosti stávajícího řidičáků. Co k výměně potřebujete? Doneste si jen starý řidičský průkaz a doklad totožnosti. Nepotřebujete nic jiného, dokonce ani fotografii. Tu buď úředník, který vaši žádost vyřizuje, pořídí na místě, nebo ji stáhne z registru ministerstva vnitra. Bezplatná však nebude výměna, pokud budete chtít, aby vše kompletně proběhlo do 5 pracovních dní. V takovém případě si připlatíte, konkrétně částkou 700 Kč.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.