Soud povolil českým leteckým společnostem odklad splátek úvěrů

Opakovat, že letecké společnosti po celém světě patří mezi nejvíce firmy vůbec, by bylo pověstným nošením dříví do lesa. O jejich problémech se toho namluvilo a napsalo opravdu hodně. S částečnou stabilizací situace a jakýms takýms obnovením provozu ale jejich problémy neskončily. Právě naopak, začínají se naplno projevovat. Týká se to i dvou velkých českých dopravců, společností ČSA a Smartwings. Propad počtu letů v jarním období pro ně činil až 95 % a i v létě atakoval hranici 80 %. Proto nyní firmy požádaly soud o vyhlášení mimořádného moratoria na splácení úvěrů a bylo jim vyhověno.

Ochrana společností

Společnosti požádaly o odložení splatnosti dluhů na základě speciálního „koronavirového“ zákona přezdívaného jako „Lex COVID“. Díky němu nelze během trvání moratoria vyhlásit na firmy úpadek a ty jsou oprávněny platit závazky bezprostředně související se zachováním provozu přednostně, i před staršími závazky.

Rozhodnutí vynesl Městský soud v Praze, který také určil dobu trvání moratoria na tři měsíce. Tato doba je označena jako maximální, za mimořádných okolností k němu však ve skutečnosti lze další 3 měsíce přidat. Z návrhu není patrná celková výše závazků obou firem.

Smartwings

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Létáme dál

Provozu letadel obou společností se uvedené rozhodnutí nikterak nedotkne a jak ČSA, tak Smartwings. První jmenovaná společnost zatím obsluhuje 12 linek, druhá 25 a postupně přidávají další. Např. ČSA plánují návrat do Madridu, Barcelony, Bukurešti, Bruselu či Varšavy. Záležet však bude samozřejmě na vývoji epidemické situace a s tím, jak se mnohé země opět pomalu uchylují k omezování cestování, budou pro letecké společnosti špatné časy ještě po nějakou dobu pokračovat.

Jednání o zajištění financování obou společností bude pokračovat i v následujících měsících a nepochybně bude třeba ještě mnoha kroků k tomu, aby ČSA a Smartwings – stejně jako celé odvětví – krizi překlenuly a znovu se rozlétly do světa.

Zdroj  náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.