Zjednodušení DPH? Žádné není, stejně zůstalo více sazeb

Oznámení konsolidačního balíčku

Konsolidační balíček bezesporu hýbe společností a pocítíme to nejspíše všichni. Ano, musíme šetřit, o tom nelze pochybovat. Bohužel se tak mnohdy děje na nepravých místech a způsoby, kterými vláda řeší některé škrty nebo změny, jsou také podivuhodné. Ostatně stačí se podívat na fakt, že zůstaly dvě sazby DPH týkající se obyčejné pitné vody. Takto chaotickou záležitost nelze opomenout.

Zjednodušení systému se nekoná

Hlavním motorem změn sazeb DPH bylo podle slov mnoha politiků zjednodušení systému. K tomu ale až tolik nedošlo. Kdyby ano, pak by voda z kohoutku nebyla daněná 12 % a balená voda 21 %. Vždyť jde o ten samý produkt. Životodárná tekutina v tom nebo onom stavu by měla podléhat stejné dani. Možná, kdyby někdo více a déle přemýšlel, došlo by pouze ke zdanění slazených nápojů, které zrovna lidskému zdraví dvakrát neprospívají. K tomu ale nedošlo, takže situaci nemá smysl nijak výrazně řešit.

Škrty v dotacích mohou být i vyšší

Dotace křiví trh a některé jsou takřka zbytečné. Věší škrty v dotacích by mohly nakonec vést i k tomu, že by se nemusely zvyšovat daně. Bohužel tomu tak ale není. Nejspíše nepůjde o poslední vládní balíček. Škrty v dotacích různým firmám budou muset být ještě vyšší. Nejčastěji jejich zastánci argumentují tím, že v jiných zemích jsou dotace také. Proč si nenecháme zboží, které je dotováno v cizině někým jiným?

Zvyšování daní jako podvod na voliče?

Koalice Spolu slibovala před volbami to, že se daně zvyšovat nebudou. Vždyť špatně byly spočítány již daně z nadměrného příjmu a Wind Fall Tax. Tak nějak se ztratilo 60 miliard korun. To není balíček bankovek, který zapadl za skříň. Každá rodina zaplatí měsíčně o několik stovek korun více, což v součtu udělá solidní sumičku. Zdražilo vodné, stočné, svoz domovního odpadu, školkovné a tak bychom mohli jít dále. Tak uvidíme, v jaké formě nakonec Česko bude.

Zdroje info: Autor, https://www.ceskozive.cz/2023/05/15/ekonom-rozebral-vladni-balicek-tohle-si-premier-fiala-za-ramecek-neda/

Oznamování konsolidačního balíčku: Náhledové foto Úřad vlády České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.