Hypotéky: Opět klesá zájem o jejich zřízení

hypoteka

V březnu letošního roku byl zaznamenán nejvyšší objem poskytnutých hypotečních úvěrů za posledních 12 měsíců. Konkrétně se jednalo o číslo 12,6 miliard Kč. Úroková sazba činila 5,86 %. Pozitivní vyhlídky do budoucna opět střídají otazníky. Dubnová čísla hovoří jasně, objem hypotečních úvěrů klesl o dvě miliardy Kč na 10,6 miliard Kč a úroková sazba stoupla o 0,03 % na 5,89 %. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování byl 8,8 miliard Kč, což je o 1,5 miliard méně než v březnu. Objem refinancovaných úvěrů byl 1,8 miliard Kč, tedy o 0,5 miliard Kč méně než v březnu.

Není důvod k panice

I když hypoteční trh v dubnu zaznamenal mírný pokles, tak není třeba malovat čerta na zeď. Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera bývají dubnová čísla obecně nižší oproti březnu. Duben tedy nebere vyloženě jako zklamání, jelikož v porovnání s druhou polovinou minulého roku jde o vyšší číslo. Přesto jsou celkově měsíční objemy poskytovaných hypoték menší než v období před pandemii.

Úroková sazba

Předchozí měsíce byly specifické tím, že klesala úroková sazba. Po třech měsících klesání skončilo, sazby opět mírně vzrostly na hodnotu 5,89 %. Tato hodnota deklaruje, že se stále jedná o stále nejvyšší číslo za posledních dvacet let. Realizované úrokové sazby se pohybují mezi 6–7 procenty.

Podle nejbližších prognóz to nevypadá na nějaký převrat. Průměrná výše hypotéky opět mírně vzrostla a dostala se těsně přes třímilionovou hranici, a to 3 001 063 Kč. Rekord drží listopad 2021 s částkou 3,46 milionu korun.

Vyšší měsíční splátka

Další položkou, u které došlo ke změně, je výše měsíční splátky. Měsíční úvěr hypotéky nad 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,25 % činí pro měsíc květen 23 242 korun. V porovnání se dvěma lety zpět, průměrná nabídková sazba byla 2,4 procenta ročně. Nyní si klienti připlatí více než 7 700 Kč.

Vyhlídky pro běžné občany jsou tedy stále nepříznivé. Inklinuje to spíše k tomu, že nemovitosti koupí bohatší jedinci, a následně budou tyto nemovitosti pronajímat za vyšší nájem.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-zajem-o-hypoteky-v-dubnu-ochabl-prumerna-sazba-mirne-vzrostla-40431452

https://www.novinky.cz/clanek/finance-zlevnovani-hypotek-zatim-v-nedohlednu-sazby-opet-mirne-vzrostly-40430983

Náhledové foto: Pixabay