Žije ještě naděje? Podle Stanjury šetření nikdy neskončí

Zbyněk Stanjura

Na utahování opasku za premiéra Klause si asi pamatuje spousta z nás. Nyní to vypadá, že šetřit se bude muset prakticky neustále. Ano, člověk by měl být tvorem skromným, nicméně aktuální úspory dle ministra Stanjury jsou opravdu hodně zajímavé. Poměrně poutavý byl i jeho rozhovor pro CNN Prima News, který jen dokumentoval fakt, že by chtěl škrtat ještě mnohem více.

Nepopulární kroky nelze odkládat

Alespoň v něčem dám ministrovi za pravdu. V minulých letech se skutečně takřka nic nepopulárního neřešilo. Rozhazovalo se a svádělo se to na covid a jiné záležitosti. Když se uskromnění odkládá, pochopitelně pak přijde mnohem větší šok a opatření musejí být drastická. Fakt, že lidé nejsou spokojení se současnou vládou, zřejmě ministrovi až tolik vrásek nedělá. Uvědomuje si, že buď zvýší příjmy, tedy některé daně, což se poplatníkům líbit nebude, nebo seškrtá výdaje, a to lidem, kteří byli na peníze od státu zvyklí.

Rýpnutí do opozice

Ani to si ministr tak nějak neodpustil. Na dotaz, zdali nezklamala vláda balíčkem voliče, odpověděl i kritikou opozice. Stanjura si myslí, že voliče nezklamali. Respektive v to doufá. Příští rok by podle něj měl ukázat, zdali se katastrofické předpovědi splní. Opozice tvrdila, že se neobejdeme bez ruského plynu a že bude stát benzín okolo 100 korun. Nic z toho se nestalo. Opozice skutečně podobná tvrzení pronášela. Tak uvidíme.

Tichá vína by Stanjura zdanil

Vláda byla obviňována, že podlehla tlaku lobbistů při daňové výjimce pro tichá vína. Stanjura by tiché víno zdanil. Lobby ale musela být silná, jelikož koalice nedošla ke konsenzu. Jak k tomu přijdou třeba majitelé malých pivovarů, kteří danit musejí? Nespravedlnost, která nemá obdoby. Problém navíc spočívá také v tom, že dvě třetiny vína jsou z dovozu a výhodu čerpají čeští poplatníci pouze z jedné třetiny, což je málo.  

Státní zaměstnanci se budou propouštět

Státní zaměstnanci si nepolepší, ač je inflace stále poměrně vysoká. Dostanou o 9,2 miliardy korun méně než v letošním roce. Ve veřejné správě by mělo ubýt zhruba 23 000 pracovních míst. O rušení některých ministerstev a dalších vládních úřednických míst se zřejmě neuvažuje. Škoda, možná by mělo. Stát by měl nepochybně začít utahovat šrouby i na vyšších postech.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zamestnance-statu-ceka-propousteni-40445086, https://cnn.iprima.cz/stanjura-setreni-nikdy-neskonci-kalousek-asi-zapomnel-jak-slozite-je-koalicni-vladnuti-413489 

Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.