Opuštěných měst v Itálii neustále přibývá

město

Když se řekne Itálie, většina lidí si vybaví krásy Říma, jedinečné kouzlo Benátek, historické kulisy Florencie nebo třeba relaxaci na pláži. Mezi turisty však v posledních letech získává stále větší popularitu jiný cíl: opuštěná „města duchů“ v italském vnitrozemí. Co je na nich tak lákavého a o co vlastně jde?

Itálie a epidemie prodeje domů

V Itálii se lidé stále častěji lidé zbavují svého majetku a své domy prodávají pod cenou, anebo kompletně opouštějí. V celé Itálii je tak dnes více než dvacet tisíc městeček a vesnic, které jsou zcela opuštěné. Městům, kde nikdo nebydlí se neřekne jinak než města duchů. V těchto opuštěných městech byste tak našli spoustu i krásných domů, kam se nikdo příliš nehrne.

Itálie

Foto: Pixabay

Proč se lidé stěhují

Důvody pro opouštění některých sídel jsou očekávatelné. Často v těchto místech nenaleznete téměř žádné zázemí, chybí zde dostupná doprava, dobré pracovní příležitosti, a často je důvodem i strach a obavy z toho, jak se těchto městeček vůbec dostat někam jinam, neboť se jedná o města stavěná v těžko dostupných oblastech prakticky ve skalách apod.

Domy, kterých se lidé zbavují, jsou navíc často postaveny i na místech, kde dochází k různým přírodním katastrofám. Zemětřesení či eroze narušily přirozenou strukturu půdy a místa tak budí v lidech nejistotu. Pod sesunutou půdou pak koneckonců již i několik pěkných míst, které by jinak stály za pěkné bydlení, skutečně skončilo.

Na těchto místech nenajdete možnost obživy, pobřeží je daleko od města, neoplývají ani žádnými turistickými památkami. A přesto jsou dnes pro turisty zajímavé právě proto, že jsou opuštěné a mrtvé. Turistické skupiny nasávající atmosféru mrtvých měst jim však již ke znovuzrození nepomohou.

Zdroje informací: https://medium.seznam.cz/clanek/naturally-mest-duchu-je-v-italii-tisice-pribyvaji-dalsi-a-lide-se-zbavuji-svych-domu-20264

https://www.thelocal.it/20210826/opinion-why-italy-must-put-its-forgotten-ghost-towns-up-for-sale-or-risk-losing-them-forever

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.