Zeman nepodepíše daňový balíček. Co to znamená

Daně

Daňový balíček, který v listopadu schválila Poslanecká sněmovna a poté s drobnými změnami i Senát je kontroverzní po celou dobu legislativního procesu. V úterý o něm bude rozhodovat znovu dolní komora parlamentu. Prezident Zeman v neděli v televizním rozhovoru oznámil, že se jej nechystá podepsat. Co to bude pro daně v příštím roce znamenat?

Nepodepsání není veto

Možná by se vám mohlo zdát, že se schvalování novely zákona tedy prodlouží, jelikož jej Zeman nepodepíše, a tak poputuje zpět do sněmovny, aby byl jeho nesouhlas opět přehlasován poslanci. Musíme si však uvědomit, že prezident se nechal slyšet, že zákon nevetuje. Co to znamená? Neuplatní své ústavou dané právo na veto. Jen návrh zákona nepodepíše. To znamená, že nebude schválená legislativa nebude již nikam putovat. Akorát se nechá marně uplynout lhůta, kterou má prezident k vyjádření se k zákonu (podepsat, vetovat, nepodepsat) a poté nabyde platnosti a bude vyhlášen ve sbírce zákonů. Na konci zákona prostě jen nebude podpis prezidenta.

Zeman nebude vetovat zákon kvůli Senátu

Ač jindy je prezident Zeman vůči Senátu Parlamentu České republiky hodně kritický, nyní jej popisuje, jako důvod, proč nebude zákon vetovat. “Nebudu ho vetovat, díky tomu, že Senát přece jenom učinil krok správným směrem, ale na druhé straně považuji tento ústupek za nedostatečný,” řekl prezident v televizním rozhovoru. Narážel na to, že senátní pozměněná verze, která má v poslanecké sněmovně nyní největší šanci na úspěch, pozměnila některé parametry tak, aby novela nebyla až tak rozpočtově invazivní a kompenzovala výpadek příjmů samosprávám.

Výše daní po schválení

Pokud bude tedy schváleno senátní znění navrhované novely, zruší se superhrubá mzda a zůstanou dvě sazby daní z příjmů fyzických osob. Jedna 15 %, druhá 23 %. Druhá sazba bude platit pro tu část příjmů, která převyšuje 140 tisíc korun za měsíc. Zvyšuje se také základní daňová sleva na poplatníka.

Zdroj úvodní fotografie: Pixaba.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.