Učitelka v době koronavirové

Zvýšení tarifů učitelů nekritizují ředitelé, je spravedlivé

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí na devítiprocentní navýšení mezd pedagogů od 1. ledna narazil. Na co? Na vlastního koaličního partnera. Ministryně Maláčová počítala s nárůstem o 9 %, a to v rámci tarifů, tedy plošně. Ministr školství Robert Plaga o tomto návrhu údajně nevěděl. Samozřejmě se ohradil a začaly se objevovat informace, že s navýšením nesouhlasí také mnozí ředitelé škol. Podle všeho by nemohli ocenit kantory, kteří jsou lepší než ti druzí. Pravda je ale asi někde jinde…

Stávající podíl tarifu a nadtarifu je v pořádku

Přesně s takovým závěrem přišel šéf Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý. Poměr mezi oběma složkami je v pořádku a ředitelé mají dost prostoru k tomu, aby dokázali zohlednit, kdo jak pracuje. Rozhodně to nejsou oni, kdo by protestoval. Ano, zjistit, kdo je lepší učitel je takřka nemožné, nicméně to už je věc jiná. Pro zvýšení tarifů jsou také odbory.

Nový učitel bude mít v rámci tarifu 33 000 korun

Na těchto penězích by aktuálně noví učitelé začínali. Když si je srovnáme s průměrným platem, zjistíme, že jsou lehce pod ním. Aktuálně je průměrná mzda v zemi na 35 402 korunách hrubého. Jen pro představu, učitelé sloužící alespoň dvacet let budou mít tarif na 39 620 hrubého, ti nejstarší už budou brát 43 950 korun hrubého. Vládní propočty počítají s tím, že se platy do konce následujícího roku dostanou na 45 450 hrubého.

Tabulka platu učitelů

Zdroj obrázku: pedagogicka-komora.cz

U nepedagogických pracovníků půjdou platy také nahoru

Platy nepedagogických pracovníků se zvýší o 4 %. Konkrétně stoupnou z 23 129 korun na 24 076 hrubého. Při rozhodování o platech nepedagogických pracovníků má ředitel trochu volnější ruku. Ti, kteří jsou ve druhé platové třídě, mohou mít nyní pouhých 17 070 hrubého. Plat se jim zvedne na 17 760 korun hrubého. Kuchařky a školníci patřící do páté třídy si nově přijdou na 22 230 korun hrubého.

Platy učitelů jdou plíživě nahoru, nicméně stále ještě nedosáhly oněch slibovaných 45 450 hrubého. Možná než peníze je stále více diskutované jejich postavení v společnosti. Rodiče si mnohdy stěžují na nekvalitní online výuku a další záležitosti. Lze velmi silně pochybovat o tom, že by učitelé měli ze stávajícího stavu radost. V každém případě se do školství absolventi vysokých zrovna nehrnou, což také o něčem vypovídá.

Učitelka v době koronavirové: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

  1. Tomáš Navrátil Odpovědět

    Pane Štěpán-proč cíleně lžete?!?Ta tabulka přece neplatí…………jste naivní nebo tak hloupej?

  2. Václav Odpovědět

    Jako učitelé si nestěžujeme. Platy dobré a budou ještě lepší, haranty nevidíme díky covidu, takže hoďka denně na skle a jupi čerte…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *