Zdražování potravin: Již brzy by mohlo přijít zlevnění

zelenina

V dnešní době jsou i kvůli vysoké inflaci nejvíce zdražovány potraviny a pociťuje to každá domácnost. V příštích měsících by se však mohl trend otočit, vyloučené není ani zlevňování. Co za koncem extrémních cen může v blízké budoucnosti stát?

Máslo či olej již zlevňují

Přesto, že peněženky Čechů jsou stále napínány vysokými cenami potravin, již v blízké budoucnosti může růst ustat. U některých položek jde zlevňování vidět již nyní. Jde například o máslo či oleje. Dále by na řadu mohla přijít také zelenina a pečivo. Dle dat Eurostatu v lednu potraviny meziročně zdražily o 20 %, jde tedy o významnější růst, než je celková meziroční inflace, která v lednu činila něco přes 17 %. Druhá půlka roku by však toto zdražování mělo významně zpomalit, kdy by průměrné zdražování nemělo být vyšší než 10 %. Ceny plošně však nejspíše klesat nebudou. Dojde k postupnému snižování dynamiky nárůstu cen, které by se následně měly stabilizovat. Takto se vyjádřil například pro Právo agraární analytik Petr Havel.

U čeho můžeme čekat nižší ceny

Právě Havel pro právo tvrdí, že snížení růstu cen by se v následujících měsících mohl týkat rostlinné produkce, zejména tedy komodit, jak je obilí či olejniny. Což může pozitivně ovlivnit ceny potravin. Za tímto trendem nejspíše bude zlevnění průmyslových hnojiv, do cen se však tento faktor promítne se zpožděním. Nyní mají chovatelé ještě nakoupené dražší krmné směsi a další suroviny.

Maso bude nadále zdražovat

Silná koruna nyní nahrává snížení růstu cen, zlevňuje totiž zejména dovoz. Navíc současná vysoká inflace znamená snížení reálné kupní síly osob, to může pozitivně ovlivnit marže řetězců. Ty jsou nyní pod tlakem a lze čekat jejich pokles. Nástup jara by tedy mohl například dle ekonoma BHS Štěpána Křečka zlevnění ovoce a zeleniny. Ty bude možné více importovat z jihu Evropy, současně by se měl zlevnit dovoz ze severu Afriky. Dle Křečka však nelze čekat zlevnění všech potravin. Bohužel bude nutné i nadále počítat s růstem cen masa. V Evropské unii se zmenšují chovy, což tento trend jen podporuje. Zvláště vepřové maso by mělo být předmětem výrazného nárůstu cen.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zlevnit-muze-zelenina-i-pecivo-40424491#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/potraviny-ceny-inflace-jidlo-obchody_2302121425_bko

Náhledové foto – Pixabay