Zdražení dálniční známky jako plivanec na řidiče? Kvalitou i kapacitou dálnice nestačí

Dálnice

Dálniční síť se v České republice nepochybně rozšiřuje. Sice pomalu, ale jistě. Stačí se podívat třeba na práce, které probíhají na Zlínsku, případně se bude řešit úsek dálnice na Přerovsku a tak dále. Investice do výstavby jsou tedy nemalé, nicméně kvalitou ani kapacitou naše dálnice nejspíše neodpovídají tomu, co bych si jako řidič představoval. Cena známky se u nás přitom začíná zvyšovat. Důvody jsou tak nějak mlhavé. Řidiči nepochybně nechtějí platit za stavbu, ale za kvalitní dálniční síť.  

Nepochybný rozdíl v kvalitě vozovky i v plynulosti jízdy

Stačí se podívat na komunikace v zahraniční. Dálnice v některých jiných evropských zemích vypadají úplně jinak. Ostatně minulý týden jsem jel do Innsbrucku a měl možnost porovnat kvalitu dálnic u nás, v Rakousku a v Německu. Jaké byly rozdíly? Markantní. V Rakousku ani v Německu jsem prakticky nikde nestál. Pouze snad na hranicích obou zemí se provoz lehce zpomalil. Zastavil jsem se až na naší D1 směrem od Brna na Olomouc a Zlín. Bohužel. Důvod? Zvýšená frekvence provozu. V takovém Rakousku mají na vytížených tepnách 3 pruhy. O tom si můžeme nechat jen zdát. U nás se vždy člověk zasekne směrem od Brna na Prahu, a to ještě v moravské metropoli. Takovýchto úseků by ale bylo možné napočítat více.

DálniceFoto: Pixabay

Zvýšení o inflaci? Proč ne?

Takovéto zvýšení by bylo zcela logické. Inflace je nepochybně vysoká a ceny nemohou zůstat stejné. Jinak by ale zvyšování nemělo být nijak markantní. Možná až v momentu, kdy bude dálniční síť dobudována a zkvalitněna. Naštěstí už jsou pryč neslavné panely, nicméně povrch dálnice na některých místech připomíná úplně něco jiného než nejlepší silnici u nás.

Ceny byly dlouho stejné

Nepochybně, a to konkrétně 10 let. Roční známka nyní vyjde na 1500 korun, třicetidenní stojí 440 korun a na deset dnů 310 korun. V Rakousku vyjde v přepočtu desetidenní známka na nějakých 250 korun a roční na 2410. V Německu se za dálnice neplatí. Jen v minulém roce se u nás prodalo 7,26 milionu elektronických dálničních známek v celkové hodnotě 5,77 miliardy korun. Nyní by se měla začít prodávat i jednodenní známka. Konkrétní ceny ale ještě známé nejsou. Tak jako tak by ale měl být ministr při jejich stanovování velmi opatrný. Za tankodrom nikdo platit nechce.

Zdroje info: Autor, https://www.skutecnost.cz/rubriky/cestovani/nemecke-dalnice-jake-jsou-poplatky-a-povolena-rychlost_1005.html, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kupka-dalnicni-znamky-v-cesku-zdrazi-pribude-jednodenni-kupon/2328052

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.