Tomu se říká plýtvání: prakticky nové letadlo šlo do šrotu

747

Boeing 747 přezdívaný Jumbo Jet, nebo také královna nebes, patří mezi největší letadla světa a jeho vlastnictví si mohou kromě států či leteckých společností dovolit opravdu jen ti nejbohatší z nejbohatších. Jedno takové letadlo bylo ale vyrobeno prakticky zbytečně a po pouhých třiceti hodinách ve vzduchu zamířilo do šrotu.

Obr pro šejka

Celých deset let stálo letadlo v původní ceně 350 milionů dolarů (v přepočtu 7,7 miliardy korun) na letišti ve švýcarské Basileji jen proto, aby nyní zamířilo do Arizony na známý hřbitov letadel.

Letoun, který vzlétnul v roce 2011 byl původně určen pro člena Saudské královské rodiny, prince Sultana bin Abdulazize Al-Sauda. Když bylo ale letadlo zalétáno, přesunulo se do Basileje, kde mělo dostat luxusní interiér. Princ ale v tu dobu zemřel a letadlo zůstalo nevyužité. Protože neoslovilo žádného dalšího kupce ani přes obří slevu na 50 milionů dolarů, zůstalo na letišti plných deset let.

boeing

Foto: Pixabay

Do šrotu a na náhradní díly

Nakonec si letadlo zpět odkoupil samotný Boeing, který hodlá po demontáži využít celé řady jeho prakticky nepoužívaných součástí. Jen každý ze čtyř motorů má cenu přes dva miliony dolarů.

I takové příběhy přináší svět luxusu a extrémního bohatství, a i nákup za 8 miliard může nakonec skončit odložený a nevyužitý. Pouhých 30 letových hodin u takto krásného a ikonického stroje ale všem fanouškům letectví působí nepochybně téměř fyzickou bolest, která nemá nic společného s cenou tohoto ikonického letounu.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/boeing-747-saudsky-princ-srot-basilej.A230216_121157_eko-doprava_ven

https://edition.cnn.com/travel/article/boeing-747-vip-jet-scrapped/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.