Studenti nad 26 let

Zdravotní a sociální pojištění u studentů nad 26 let

Prodloužení doby studia není nic nenormálního. Při překročení 26 let dochází však se studiem k několika změnám a vyvstává mnoha otázek, např. musí si student nad 26 let platit sociální a zdravotní pojištění?  Musí si student nad 26 let platit školné? A co studentské slevy?

Prezenční nebo kombinované studium?

Studovat se dá prezenčně nebo kombinovaně. Při prezenčním studiu chodí student většinou každý den v týdnu na povinné přednášky a semináře. Do 26 let za studenta platí zdravotní pojištění stát.  Student má také do 26 let nárok na slevy na jízdném, v obchodech, kinech atd.  Dále si student může požádat o ubytovací stipendium a rodiče si mohou uplatňovat daňové zvýhodnění na studenta. U kombinovaného studia jde o kombinaci prezenčního a dálkového studia. Do 26 let platí za studenta zdravotní pojištění stát. Tito studenti nemají nárok na ubytovací stipendium, daňovou slevu na studenta a na většinu slev a kartu ISIC, ale mají nárok na kartu ALIVE.  Pokud však student s kombinovaný studiem žije s rodiči, rodiče mají nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

Zdravotní pojištění

Jak už bylo zmíněno výše, do 26 let za studenta zdravotní pojištění zaplatí stát.  V měsíci, ve kterém dovršíte 26 let, za vás zdravotní pojištění odvede ještě stát. Poté už si musí zdravotní pojištění platit sami studenti. Pokud student nad 26 let je zároveň zaměstnancem, zdravotní pojištění odvádí za tohoto studenta zaměstnavatel.

Sociální pojištění

Jestliže studujete prezenční formou a nepracujete, sociální pojištění platit nemusíte. Pokud při studiu pracujete, sociální pojištění za vás odvádí zaměstnavatel. V případě, že při studiu podnikáte jako OSVČ, záleží na vašich příjmech a výdajích.  Pokud v roce 2018 byly vaše příjmy nižší než 71 950 Kč, v roce 2019 zálohy platit nemusíte. Ve chvíli, kdy podnikáte a dosáhnete 26 let věku, stane se z vašeho podnikání hlavní činnost a musíte tedy i za nadcházející měsíc po 26. narozeninách zaplatit zálohy na sociálním pojištění. Jestliže ale budete mít nulové příjmy, zálohy neplatíte. Musíte to však doložit na OSSZ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *