Zaměstnavatel může zaměstnance odvolat z dovolené. Jaká jsou pravidla?

práce

Ani na dovolené se nikam před zaměstnavatelem neukryjete. Ten vás může vyhmátnout rychlostí blesku. Místo válení na pláži opět v kanceláři za stolem. Všechno má ale svá pravidla.

Kdo platí náklady

Náklady, které jsou spojené s přímým odvoláním z dovolené, hradí ve většině případů zaměstnavatel. Máte-li zájezd zaplacený a nechybí vám k tomu doklad, nemusíte se v takovém případě o nic obávat.

Doklad o zaplacení dovolené proto nikdy nevyhazujte, nechte si ho u sebe až do chvíle, než se z dovolené vrátíte. Může se vám ještě hodit. Zrušit dovolenou těsně v den vašeho vysněného volna je zkrátka bolestné. Odvolat vás zaměstnavatel může ale jen tehdy, pokud by za vás nesehnal jakoukoliv náhradu. Pokud by se kupříkladu kvůli vám měl zastavit běžný provoz firmy, je nad slunce jasné, že návrat do práce bude nejspíš nevyhnutelný.

Říci to nestačí

Ústní zrušení dovolené je ve většině případech neplatné. Pouze slovy nezmůže zaměstnavatel nic. Ani vaše odmítnutí nebude v takovémto případě porušením jakéhokoliv zákona. Zaměstnavatel může změnu termínu dovolené ohlásit pouze písemně, a to minimálně dva týdny před vybraným termínem. Pokud nebudete včas upozorněni, nebudete muset platit zmíněné náklady spojené s dovolenou.

práce

Foto: Pixabay

Povinnosti vyplývající z pracovního poměru není dobré narušovat. Jakmile ale dojde k této malé přestřelce, je čas nastoupit po svém. Nedodrží-li zaměstnanec navrhovanou ústní změnu čerpání dovolené, neporušuje tím prakticky nic. Doložit změnu či zrušit dovolenou ze strany zaměstnavatele je nutné doložit pádným důvodem, a to nejlépe písemně.

Povinností zaměstnance není být online

K zastižení po dobu 24 hodin na dovolené být zkrátka a dobře zaměstnanec nemusí. Dodat zprávu o zrušení dovolené zaměstnanci tak může být pro zaměstnavatele na jednu stranu i velmi obtížné. V případě, že se obáváte, že zrušení vaší dovolené bylo během vašeho pobytu na dovolené bezvýznamné, je možné na zaměstnavatele podat i soudní návrh. Zneužití práv může řešit i příslušný inspektorát práce.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-misto-dovolene-do-prace-firma-muze-zamestnance-odvolat-ale-hradi-naklady-40477215

https://www.dumazahrada.cz/zajimavosti/dovolena-odvolani-zamestnavatel-duvody-nasledky/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.