Elektromobily z Číny v ohrožení: EU zavádí až 38% cla

02_elektromobil

Brusel zavádí vysoká cla na dovoz elektrických vozidel z Číny. Opatření má chránit evropský automobilový průmysl před nekalou konkurencí. Cílem EU je chránit své výrobce před „nespravedlivými“ dotacemi, které Čína poskytuje svým automobilkám. Čína toto obvinění odmítá a zvažuje odvetná opatření.

Šok pro čínské výrobce

Evropská komise ve středu oznámila zavedení nových cel na čínské elektromobily. Od pátku budou platit prozatímní cla až do výše 37,6 %. Toto opatření má bránit proti údajným nespravedlivým dotacím čínských výrobců.

„Cílem je zastavit hrozící záplavu levných, státem dotovaných elektromobilů,“ vysvětlila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Rozdílné sazby pro spolupracující firmy

Ne všechny společnosti však budou čelit stejným sazbám. Firmy, které spolupracovaly při šetření EU, včetně Tesly a BMW, zaplatí clo 20,8 %. Nespolupracující výrobci se musí připravit na 37,6% sazbu.

Peking na oznámení reagoval ostře. Slíbil přijmout „všechna nezbytná opatření“ k ochraně svých zájmů. Zvažuje dokonce zavedení odvetných cel na evropské zboží, například koňak a vepřové maso.

Dopad na spotřebitele

Někteří výrobci již avizovali, že zvýšené náklady promítnou do cen. Značky MG a NIO plánují zdražení svých modelů v Evropě. Tesla také oznámila chystané zvýšení ceny Modelu 3.

Překvapivě se ozval i evropský automobilový gigant Volkswagen. Kritizoval rozhodnutí EU slovy: „Negativní dopady tohoto rozhodnutí převažují nad jakýmkoli přínosem pro evropský a zejména německý automobilový průmysl.“

Co bude dál?

Prozatímní cla budou platit čtyři měsíce. Během této doby budou probíhat intenzivní jednání mezi EU a Čínou. Konečné rozhodnutí o dlouhodobých clech má padnout v listopadu. Evropská unie doufá, že tímto krokem ochrání svůj automobilový průmysl. Zároveň se snaží vyhnout opakování situace ze solárního průmyslu, kdy omezená opatření vedla ke krachu mnoha evropských firem.

Otázkou zůstává, jak tento krok ovlivní globální trh s elektromobily a zda skutečně pomůže evropským výrobcům udržet krok s rychle rostoucí čínskou konkurencí.

Zdroje info: Reddit, https://economictimes.indiatimes.com/industry/renewables/europe-is-slapping-tariffs-on-chinese-electric-vehicles-for-now-heres-what-to-know/articleshow/111494227.cms?from=mdr, https://www.dw.com/en/eu-slaps-tariffs-of-up-to-38-on-chinese-electric-vehicles/a-69557494

Náhledové foto: Pixabay