Fotbalisté Gruzie byly za svůj úspěch odměněni Gruzínským miliardářem

Fotbalové EURO 2024 má za sebou základní skupiny i osmifinále. Pro český tým nedopadlo letošní EURO vůbec dobře. Po dvou prohrách a jedné remíze skončil na posledním místě základní skupiny F. Když pominu okolnosti, které provázely český tým ke konci prvního zápasu a ve třetím zápase proti Turecku, fotbalově jsme příliš neoslnili. Mezi největší překvapení se postaral náš soupeř ze základní skupiny – Gruzie. Ta dokázala ve třetím rozhodujícím zápase porazit Portugalsko, díky čemuž si vybojovala účast ve vyřazovací části.

Historický úspěch Gruzie

Pro Gruzii to byla historicky první účast na závěrečném velkém turnaji. V kvalifikační skupině skončila až na čtvrtém místě, ale díky úspěchu v Lize národů si zajistila postup do baráže o EURO 2024. V něm uspěla, když nejdříve porazila Lucembursko 2:0, a poté Řecko na penalty. Vstup do turnaje neměli hráči Gruzie vůbec špatný. Proti Turecku předvedli vyrovnaný výkon, ale za nepříznivého stavu 1:2 vsadili vše na vyrovnání, z čehož pramenil gól na konečných 1:3 z pohledu Gruzie.

V dalším zápase proti Česku zazářil brankář Giorgi Mamardashvili, a když čeští hráči nebyli schopni vstřelit víc než jednu branku, mohla přijít trest, ale Gruzínci nevyužili stoprocentní šancí v závěru utkání. Proti Portugalsku Gruzínci senzačně vyhráli 2:0. Bylo za tímto vítězstvím pouze nadšení nebo i něco více?

Vysoká odměna a motivace pro hráče

Před rozhodujícím třetím zápasem ve skupině F dostali hráči Gruzie zajímavou nabídku. Bývalý premiér Gruzie a miliardář Bidzina Ivanishvili (obdoba Andreje Babiše) slíbil hráčům odměnu ve výši 8,4 milionů liber, pokud porazí Portugalsko a zajistí si tak postup do vyřazovací části. Hráči dokázali nemožné a porazili jednoho z celkových favoritů na zisk evropské trofeje. Ivanishvili sliboval hráčům stejnou odměnu, pokud zopakují výhru a vyřadí Španělsko, které je na turnaji zatím suverénní a neztratilo ani jeden bod. Gruzie měla výborný vstup do zápasu a skórovala po vlastním gólu Robina Le Normanda. Zápas nakonec Gruzie prohrála 1:4 a vypadla s celkovým adeptem na vítězství.

Gruzínští hráči nejenom že na sebe upoutali pozornost, ale získali také vysoký bonus, který jim slíbil movitý bývalý premiér Gruzie, který založil politickou stranu „Gruzínský sen”. O hráče Gruzie se zajímá řada evropských velkoklubů a pro malé kluky jsou současní reprezentanti hrdinové. Bude mít tento úspěch nejhůře klasifikovanou zemi na EURO pozitivní vliv na budoucnost a výchovu budoucích talentů, kteří přinesou národnímu fotbalu peníze?

Zdroj: Autor, https://www.mirror.co.uk/sport/football/news/euro-2024-georgia-spain-billionaire-33129645

Náhledové foto: Unsplash