Záloha na mzdu jako oblíbený zaměstnanecký benefit

Peníze

Standardem ve vztazích mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je vyplácení měsíční mzdy. Nikde ale není psáno, že zaměstnanec musí dostávat výplatu právě jen a pouze jednou měsíčně. A právě o flexibilnější pojetí vyplácení mzdy mají v poslední době zaměstnanci stále větší zájem. Firmy jim v tom velmi často vycházejí vstříc.

Záloha na mzdu není žádná novinka

Možnost dostat část mzdy dříve, než je klasický výplatní termín, případně pravidelné vyplácení mzdy v intervalech kratších než je jeden měsíc není žádnou velkou novinkou. V mnoha zemích – typickým příkladem jsou např. Spojené státy – se jedná de-facto o standard, a i u nás jej samozřejmě malá část zaměstnavatelů používala. A tato praxe nebyla výjimečná ani za minulého režimu. Nyní však dochází k doslovné renesanci tohoto benefitu, který se stává čím dál tím populárnějším.

Záloha na mzdu

Foto: Pixabay

Proč chtít zálohu na mzdu?

O benefit v podobě zálohy na mzdu mají podle zaměstnavatelů zájem především zaměstnanci s nižšími příjmy, pro které je často problém vyjít s výplatou a v případě nenadálého výdaje v podobě rozbitého spotřebiče, mají problém takovou situaci vyřešit. Záloha na mzdu jim v tom může pomoci. Zájem o tento benefit je nyní o to větší s tím, jak rostou ceny potravin, energií a dalšího zboží.

Pro zaměstnavatele to samozřejmě znamená určité dodatečné náklady a klade to další nároky na podnikové mzdové účetní, na druhou stranu se jedná o benefit, který jim může poskytnout při náboru zaměstnanců konkurenční výhodu, což je v době nedostatku zaměstnanců výhodné.

Zájem o nová technická řešení

Ze zvýšeného zájmu o benefit v podobě vyplácení záloh na mzdu profitují také vývojáři softwaru, který firmám umožňuje vést tuto agendu a zaměstnancům dává přehled, na výplatu jaké části mzdy mají v daný okamžik nárok.

Lze očekávat, že tento přístup se bude dále rozšiřovat a přecházet na něj bude stále více a více firem.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/domaci/vyplata-kdykoli-pandemie-a-inflace-vyvolaly-potrebu-noveho-benefitu-1386928

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.