Jaká jsou nová daňová zvýhodnění na vyživované dítě

Daně

Do daňového přiznání, které se činí za minulý rok – tedy za rok 2021, se nyní poprvé promítnou změny, které se vážou k daňovému zvýhodnění na vyživované děti. Toto daňové zvýhodnění za celý minulý rok činí 15 204 Kč za první dítě, což je stav, který se nezměnil. Na druhé a třetí dítě však již zvýhodnění rostlo. O 2916 Kč u druhého dítěte (celkem za rok 22 320 Kč) a u třetího dítěte o 3636 Kč  (celkem za rok 27 840 Kč). Podívejme se nyní na tyto změny.

Daňové zvýhodnění na děti

V průběhu roku 2021 se zvýšilo daňové zvýhodnění na děti. Vyšší sazby se uplatní až za celý rok 2021 ve zúčtování daně za rok 2021 nebo v daňovém přiznání. Zaměstnanci tedy dostanou daňovou vratku (pokud uplatňovali daňové zvýhodnění na dvě nebo více dětí). Jak se zvýhodnění změnilo? Na první dítě nijak. U druhého však vzrostlo na výši 22 320 Kč za rok a na třetí dítě na 27 840 Kč. Na dítě s průkazem ZTP/P může pak rodič uplatňovat až dvojnásobně vysoké bonusy.

Uplatnění tzv. školkovného a jeho prokázání

Daňová sleva vám náleží také za umístění dítěte do mateřské školy. Jde o takzvané školkovné, kdy je možné tuto slevu za umístění dítěte uplatnit až za celý rok 2021 v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání. Dokladem je potvrzení od školky. Maximální částka na jedno dítě je na úrovni minimální mzdy k 1. lednu. Za rok 2021 to tedy bylo 15 200 Kč. Školkovné vám sníží přímo vypočtenou daň z příjmů. Nemá však vliv na placení sociálního či zdravotního pojištění.

Kdy vám náleží daňový bonus?

Mimo nároku na daňové zvýhodnění za vyživované děti vám může náležet také nárok na vyplacení daňového bonusu. Nárok na tento roční daňový bonus vám vznikne v tom případě, kdy je vašgo daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň. Daňový bonus je pak rozdíl mezi ročním daňovým zvýhodnění na děti a vám vypočtenou daní z příjmu fyzických osob. Pro vyplacení je důležité mít za rok 2021 příjmy ze závislé činnosti nebo ze samostatné výdělečné činnosti, a to v minimální výši alespoň 91 200 Kč. Což odpovídá příjmům necelých 8 tisíc měsíčně.

Zdroj: Tisková zpráva Tomáše Skolka ze dne 13. ledna 2022
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.