Počet insolvencí v roce 2021 – druhý nejnižší za 10 let

Půjčka

Přesto, že jsem v minulém roce zažívali dlouhotrvající světovou pandemii covid-19, která je mimo jiné spjata s negativními ekonomickými dopady, počet nových insolvenčních řízení byl v roce 2021 druhým nejnižším v posledních 10 letech. Co stojí za těmito pozitivními čísly? A jak je interpretovat?

Druhý nejnižší počet za 10 let a meziroční snížení o 12 %

Přes stále trvající pandemii a tím ovlivněnou ekonomickou situaci České republiky, v roce 2021 soudy dostaly druhý nejnižší počet návrhů na insolvenci za posledních 10 let. Meziročně pak těchto návrhů ubylo, a to o 12 %. Co za tím stojí? Vedle vládních pomocí také to, že mnoho dlužníkům zůstává více peněz na každodenní živobytí, pokud zůstanou v exekuci. V roce 2022 můžeme však čekat další ekonomické výzvy, které mohou počet podaných návrhů na insolvenci zase zvednout. Jde zejména o vysokou inflaci, růst úrokových sazeb a prudké zdražovaní energií.

Obavy se nenaplnily

Pandemie trvala, ekonomika se omezovala. Přesto klesl v Česku počet žadatelů o insolvence. Původní odhady přitom počítaly s nárůstem firem i fyzických osob v existenčních problémech, a tím i nárůst insolvencí. Soudy jich však v minulém roce obdržely „jen“ 25 055. O 12 % méně než v roce 2020. Černé scénáře se však nenaplnily možná také proto, že počet insolvencí sice kopíruje vývoj ekonomiky, ale často s delším zpožděním. Stejně tak sehrála roli vládní pomoc nejrůznějšími programy, zejména Antiviru. Dle ředitele společnosti Insolvence 2008 Tomáše Valáška však výše zmiňovaná čísla neznamenají, že firmy a domácnosti přestávají mít ekonomické problémy.

Co čekat v roce 2022

Dle ředitele Insolvence 2008 Tomáše Valáška je také těžké predikovat možný vývoj pro tento rok. Aktuální data však ukazují, že nás čeká ekonomicky těžký rok. Zejména kvůli vysoké inflaci a prudkému zdražení energií. Svižní růst úrokových sazeb, který nastoluje centrální banka, pak ztíží získávání úvěrů. Navíc zdraží úvěry stávající, a to i o několik tisíc měsíčně. Připočteme-li zvyšující se náklady na vedení domácnosti, můžou se potýkat s finančními obtížemi i ty domácnosti, které do této doby nemuseli takové problémy řešit.

Zdroj: Tisková zpráva Insolvence 2008 z 10. ledna 2022
Náhledové foto – Shutterstock

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.