Za volant bez řidičáku a malého techničáku? Od příštího roku možná realita

řidička

Už se vám stalo, že jste zkrátka zapomněli doma řidičák nebo malý techničák? Od příštího roku řidiči nebudou muset u sebe mít řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla či profesní průkaz způsobilosti. Jak to bude v případě prokazatelnosti identifikačních údajů?

Aktuální výše pokuty pro zapomnětlivce

Od příštího roku se uleví zapomnětlivcům, neboť se nebudou muset obávat blokové pokuty v případě, že zkrátka zapomenou některý z povinných dokladů. Že se tak může stát, to asi ví každý řidič. Nyní je povinností řidiče mít u sebe řidičský průkaz, osvědčení o registraci neboli tzv. malý techničák a zelenou kartu, tj. povinné ručenípovinné ručení. Od roku 2022 je ovšem možné předložit doklad o sjednaném povinném ručení v digitální podobě. Ovšem v případě, že zapomenete řidičák, tak zaplatíte při silniční kontrole pokutu až do výše 2 000 Kč, a ve správním řízení je pokuta od 1500 do 2500 Kč. Za nepředložení malého techničáku hrozí stejná sankce, jako je tomu u řidičského průkazu.

Novela zákona o silničním provozu

Ministerstvo dopravy původně počítalo se zrušením povinnosti vozit výše zmíněné doklady od poloviny roku 2025, jenže nakonec se tak stane o rok dříve. S touto změnou počítá novela zákona o silničním provozu, která byla schválena poslanci. Nyní bude putovat k rukám senátorů a následně ji bude muset podepsat prezident. Díky digitalizaci tak bude vše možné už dříve, tj. od příštího roku.

Doklady by řidiči měli mít v aplikaci eDokladovka. V první fázi bude řidičský a občanský průkaz. Později by měl přibýt i cestovní pas. A právě eDokladovka umožní využívat chytrý telefon k předložení průkazu či dokladu. Změnu si pochvalují samotní řidiči, zejména ti, kteří využívají chytrý mobilní telefon prakticky ke všemu, tudíž ho beztak mají stále u sebe. Nicméně používání dokladů v mobilním telefonu bude dobrovolné.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/rok-2024-ridici-budou-moci-jezdit-bez-ridicskych-prukazu-a-malych-technicaku-202.html?seznam-hp=1&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://auto-mania.cz/konec-plastove-karticky-ridicsky-prukaz-v-aplikaci-by-mel-byt-uz-od-pristiho-roku/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context

Náhledové foto: Pixabay