Elon Musk hrozí žalobou Mety

Elon Musk

Lidé se na Twitteru budou muset nějakou dobu přežít s omezeným počtem tweetů, které mohou denně přečíst, kvůli novým opatřením Elona Muska. CEO Tesly a SpaceX uvedl, že toto omezení je dočasné a zavádí ho kvůli vysoké míře sběru dat a manipulace se systémem na této platformě. Nyní má Musk další problém. Mark Zuckerberg vytvořil novou sociální síť Threads, kterou si hned oblíbilo několik uživatelů. Právní zástupce Twitteru ho ihned vyzval k ukončení kopírování Twitteru.

Výpadky služby a technické problémy

V průběhu soboty 1.7.2023 došlo k rozsáhlému výpadku Twitteru. Více než 7 300 lidí po celém světě hlásilo problémy s přístupem ke službě na webu Downdetector. Ačkoliv je to relativně malý počet v porovnání s celkovým počtem více než 200 milionů uživatelů Twitteru po celém světě, problém byl dostatečně rozsáhlý, aby hashtag #TwitterDown začal trendovat.

Omezení tweetů kvůli datovým útokům

V sobotu se mnoho uživatelů nemohlo dostat k novém obsahu. Většina se setkala s chybovou zprávou „Rate limit exceeded“ nebo „Cannot retrieve tweets“. Elon Musk později oznámil, že nejde o výpadek. Twitter podle jeho slov začal omezovat počet tweetů, které uživatelé mohou denně číst, kvůli „extrémním úrovním sběru dat“ a „manipulaci se systémem“.

Snaha o zakoupení předplatného?

Někteří si myslí, že Musk přišel s omezením jen aby nalákal uživatele ke koupi předplatného, protože omezení se sice týká všech uživatelů Twitteru, ale ověřené účty mají opět nějakou výhodu. Předplatitelé služby „Twitter Blue“ budou moci denně číst 8000 tweetů, neověřené účty pouze 800 tweetů a nové neověřené účty jen 400 tweetů. Později v den Musk na Twitteru oznámil další zvýšení limitů na 10 000, 1 000 a 500.

Později se na Twitteru objevil i názor, který tvrdí, že omezení tweetů Elonem Muskem je pouhá výmluva a skutečným důvodem jsou finanční problémy. Uživatel @ByCzech Tvrdí se, že Twitteru nedávno skončila tříletá smlouva hostingu u Google a od 1. července začala platit za přenesená data. Elon, jakožto majitel Twitteru, prý chtěl ušetřit, a proto odmítl platit paušál dopředu. Pokusil se tedy omezit uživatele, avšak aplikace nebyla na takovou změnu připravena.

Aplikace začala generovat ještě větší zátěž opakovanými pokusy o stažení tweetů. Takže Musk svým snahám o úsporu naopak způsobil přetížení služeb, tedy tzv. DDOS útok ve vlastní síti, a je možné, že se na něj valí faktura od Googlu.

Opatření kvůli ochraně služby

Elon Musk uvedl, že omezení čtení tweetů je dočasné opatření kvůli neustálému „vysávání dat“, které narušuje službu pro běžné uživatele. Twitter nedávno také začal omezovat přístup k obsahu, který byl dříve dostupný i bez přihlášení. Uživatelé jsou nyní okamžitě vyzváni k přihlášení.

Snaha o získání inzerentů

Twitter se nedávno potýkal s technickými problémy a výpadky, a to jak v důsledku uzavření datového centra, tak také kvůli úsporným opatřením a propouštění zaměstnanců. Musk se proto snaží získat inzerenty a zvýšit příjmy , které od jeho převzetí dramaticky poklesly. Nedávno také jmenoval Lindu Yaccarino z NBC Universal CEO Twitteru s cílem získat zpět inzerenty.

Žaloba konkurenta?

Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti Meta, se ocitl ve středu pozornosti poté, co ho právní zástupce Twitteru vyzval k ukončení kopírování konkurenční sociální sítě Threads. Tato nová platforma, která za pouhých 24 hodin získala 30 milionů uživatelů, se stala horkým tématem ve světě sociálních médií.

Právník Twitteru, Alex Spiro, tvrdí, že Meta zneužívá obchodní tajemství a porušuje intelektuální vlastnictví. Podle něj Meta najala bývalé zaměstnance Twitteru, aby pomohli vytvořit kopii Threads. Tyto zaměstnance pravděpodobně Elon Musk vyhodil z Twitteru pár týdnů po koupení společnosti.

Nicméně mluvčí Mety rychle na Spirův dopis reagovala a tvrdila, že žádný z bývalých zaměstnanců Twitteru na projektu Threads nepracuje. Tvrdí, že Threads je interním projektem a jejich vývojáři neměli přístup k žádným tajným informacím. Tento projekt se inspiroval Twitterem, ale neopírá se o žádné ukradené know-how.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://variety.com/2023/digital/news/elon-musk-twitter-legal-threat-meta-instagram-threads-1235663115https://www.aljazeera.com/news/2023/7/2/elon-musk-says-twitter-will-limit-how-many-tweets-users-can-read, https://www.cnbc.com/2023/07/01/thousands-of-users-report-problems-accessing-twitter.html,

Náhledové foto: Pixabay