Za nový výběh ledních medvědů zaplatí ZOO přes miliardu

lední medvěd

Komfort i zázemí pro lední medvědy bude pražskou Zoo stát nemalé peníze, jejich nový domov vyjde zhruba na 1,2 miliardy korun. Původní odhadovaný předpoklad měl být kolem 870 milionů korun, stavební materiál bude, jak se podle všeho zdá, ale výrazně dražší. Rekonstrukce je prý ale nevyhnutelná, a současný výběh dokonce ani nesplňuje správné normy. Pavilon pro medvědy byl postaven již v roce 1933 a to už je nějaký ten pátek.

Šelmy se budou stěhovat, pavilon je v havarijním stavu

Medvědy bude třeba v co nejkratším čase přesunout, nyní sídlí na nejteplejším místě pražské Zoo. Není proto možné, aby tady nadále setrvali. Jedná se o druh savců, kteří jsou chráněni a vlivem globálního oteplování jich stále více ubývá, a to i v zoologických zahradách, kde se jejich počty výrazně snížily zhruba na polovinu.

Každý krok k nové výstavbě je pro tyto medvědy velmi důležitý. Kromě radních za jejich lepší zázemí bojuje i ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek. Dokumentace o provedení nové stavby by měla být k dispozici již během měsíce září.

lední medvěd

Foto: Pixabay

Expozice vznikne v blízkosti Gočárových domů

Na odvrácené straně Zoo nebude chybět medvědům téměř nic. Plocha, na níž chtějí nový pavilon, postavit by měla zaujímat 8000 metrů čtverečních. Chybět nebudou dva výběhy a čtyři bazény na osvěžení. Chov medvědů je v Praze od roku 1932 a nyní se chce Zoo pokusit i o umělý odchov.

U samic medvěda však není udržení mláděte tak jednoduché. Samice se o mláďata příliš nestará a mnohdy je i sama usmrtí. Umělý odchov není jednoduchý, medvědí mléko je velmi cenné a nahradit ho příliš dobře ještě neumíme. I přes to se jeden takový zázrak se už stal, psal se rok 1942 a povedlo se to právě v Praze.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ledni-medvedi-novy-vybeh-v-prazske-zoo-vyssi-cena-zpravy_2311181027_kth

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/prazska-zoo-troja-vybeh-ledni-medvedi-zdrazeni-inflace.A231118_094800_praha-zpravy_ivos

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.