Bohatá britská rodina odsouzena za zotročování služebnictva: „Utráceli za psa víc než za lidi,“ říkají žalobci

Velká Británie

V srdci Ženevy, sídle většiny světových mezinárodních organizací, se odehrál příběh, který otřásl základy jedné z nejbohatších rodin Spojeného království. Rodina Hindujů, jejíž jmění se odhaduje na astronomických 37 miliard liber, čelila obvinění z vykořisťování svého služebnictva. Výsledek soudního procesu šokoval nejen Švýcarsko, ale i celý svět.

Když se luxus mění v noční můru

Ve vile v prestižní ženevské čtvrti Cologny se odehrával příběh, který by nikdo nečekal. Tři indičtí pracovníci zde žili v podmínkách, které byly v ostrém kontrastu s bohatstvím jejich zaměstnavatelů.

„Pracovali jsme 18 hodin denně za pouhých 7 liber,“ uvedl jeden ze zaměstnanců. Tato částka je hluboko pod švýcarskou minimální mzdou.

Zaměstnanci také tvrdili, že jim byly odebrány pasy a jen zřídka mohli opustit dům. Žalobci dokonce uvedli šokující detail: „Rodina utrácela více za svého psa než za služebnictvo.“

Spravedlnost zasahuje

Švýcarský soud nakonec shledal čtyři členy rodiny Hindujů vinnými z vykořisťování a nelegálního zaměstnávání. Prakash a Kamal Hinduja, spolu s jejich synem Ajayem a jeho ženou Namratou, dostali tresty v rozmezí od čtyř do čtyř a půl let.

Robert Assael, právník obžalovaných, reagoval na rozsudek slovy: „Jsem šokován. Budeme proti tomu bojovat až do konce.“

Obhajoba vs. obžaloba

Obhajoba tvrdila, že zaměstnanci dostávali dostatečné výhody a nebyli drženi v izolaci. „Byli Hindujaovým vděční za to, že jim nabídli lepší život,“ argumentoval právník Assael.

Naproti tomu obžaloba předložila důkazy o dlouhodobém vykořisťování a porušování základních práv zaměstnanců.

Ženeva v centru pozornosti

Tento případ není ojedinělý. Ženeva, známá jako centrum mezinárodních organizací a bohatých jednotlivců, se již dříve dostala do centra pozornosti kvůli podobným kauzám. Loni čtyři filipínští pracovníci žalovali jednu z ženevských diplomatických misí při OSN kvůli nevyplaceným mzdám.

Co bude dál?

Rodina Hinduja, vlastnící Hinduja Group se zájmy v ropném, plynárenském a bankovním sektoru, se chystá odvolat. Starší manželé se soudního jednání nezúčastnili ze zdravotních důvodů.

Případ rodiny Hindujů otevírá důležitou debatu o zacházení s domácím personálem a poukazuje na potřebu větší kontroly a ochrany práv pracovníků, a to i v těch nejbohatších domácnostech světa.

Zdroje info: Reddit, https://www.businessinsider.com/uk-richest-family-convicted-exploiting-servants-swiss-mansion-2024-6, https://www.bbc.com/news/articles/c3ggl6pe52eo

Náhledové foto: Pixabay