Za minulého režimu bohatli, teď jim zkrátili důchody. Sáhnout na ně však mohou i vám

peníze

Za minulého režimu bohatli, teď jim zkrátili důchody. Sáhnout na ně však mohou i vám. Reforma provedená v roce 2022 konkrétně snižuje důchody osobám, které před pádem komunismu v listopadu 1989 zastávaly významné funkce v Komunistické straně.

Snížení činí 300 korun za každý rok působení v těchto funkcích. Původně se odhadovalo, že se tato úprava dotkne přibližně 3 000 osob. Následná hodnocení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) však toto číslo revidovala na přibližně 1 500, a nakonec dotklo jen něco málo přes 200 osob.

Kritéria pro snížení

Snížení se týká osob, které byly součástí ústředních výborů, vedly komunistické výbory, zastávaly funkce v předlistopadových vládách nebo byly mimo jiné ve významných prokurátorských funkcích. Seznam postižených osob zůstává důvěrný.

Důchodkyně

Foto: Pixabay

Může se to týkat i vás

Ačkoli se bezprostřední dopad snížení důchodů omezuje na vybranou skupinu bývalých úředníků, právní předpis vytváří precedens, který by se potenciálně mohl za různých okolností vztahovat i na další skupiny. Jinými slovy – do budoucna stačí, abyste se státu z jakéhokoliv důvodu znelíbili (resp. zapadli do aktuálně nenáviděné škatulky) a s pravidelnou částkou v dávno schválené výši se můžete rozloučit.

Jak je totiž vidět, v případě potřeby je možné ledacos uplatnit i zpětně. A byť se v tomto případě celý zásah jeví jako oprávněný, vzniklý právní precedens může do budoucna představovat velký problém. Kdo totiž může vědět, kvůli čemu se budou důchody snižovat příště?

Snižování důchodů klidně na počkání…

Osobně si myslím, že pro všechny občany, bez ohledu na jejich minulou nebo současnou politickou příslušnost, je zásadní, aby rozuměli svým důchodovým právům i podmínkám, za kterých by tato práva mohla být změněna. Pokud tomu tak totiž nebude, přijdeme o jednu důležitou jistotu. Jistotu, která je v dnešní době poměrně zásadní…

 

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/prominenti-minuleho-rezimu-mohou-prijit-o-cast-duchodu/r~i:article:691416/, https://www.cssz.cz/web/cz/priplatek-k-duchodu-k-oceneni-ucastniku-odboje-za-i.-a-ii.-svetove-valky

Náhledové foto: Pixabay

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.