Pepsi už není v Americe druhou nejprodávanější limonádou

limonáda

O tom, že v oblasti limonád vládne světu Coca-Cola, dnes nikdo nepochybuje. Jedna z nejcennějších značek světa si svojí neotřesitelnou pozici udržuje celé dekády. Druhé místo dlouho okupovala Pepsi Cola coby její největší rival. Tato stará pravda ale nyní přestala platit. Pepsi o svojí pozici právě přišla.

Rok 2023 ve znamení změny v žebříčku

V loňském roce si Coca-Cola udržela na americkém trhu pozici jasné jedničky. V USA jí patří plných 19,2 % trhu. Na druhé místo se prodrala limonáda Dr Pepper s 8,3 % podílem. Dosavadní dvojka, tedy Pepsi Cola pak drží stejný podíl. Trajektorie, po které se obě značky pohybují je ale odlišná. Zatímco Dr Pepper roste, Pepsi slábne.

Dr Pepper

Foto: Pixabay

Znáte Dr Pepper?

Není bez zajímavosti, že značka Dr Pepper je starší než Pepsi i než Coca-Cola. Světlo světa spatřila limonáda Dr Pepper v texaském městě Waco již v roce 1885. Právě jih Spojených států byl po dlouhou dobu oblastí, kde byla limonáda populární. Dalšímu rozvoji asi trochu bránil fakt, že svou chutí Dr Pepper byl a je přece jen specifický. Jedná se o kolový nápoj, avšak s pikantní pepřovou příchutí.

Produkty tohoto typu si často získávají věrnou, ale malou skupinu fanoušků a příznivců. Tak tomu po dlouhá desetiletí bylo i u limonády Dr Pepper. Zatímco Coca-Cola a Pepsi Cola vedly vítězná tažení přes celé Spojené státy a poté i po celém světě, Dr Pepper si prohlubovala vztah se svými věrnými.

V 70. letech ale i Dr Pepper vyrazil za hranice amerického jihu a začal si získávat popularitu v celé Americe. Tento trend trvá dodnes a nyní se značka stala na trhu číslem 2. Plusové body získávají u zákazníků i příchutě jako třeba jahody se šlehačkou. Dr Pepper si samozřejmě můžete koupit i u nás. Pokud jste ho ještě neochutnali, je na čase to napravit.

Zdroje informací: https://moneymag.cz/aktuality/dr-pepper-predbehl-pepsi-a-stal-se-druhou-nejprodavanejsi-limonadou-v-usa.e9snt60q

https://edition.cnn.com/2024/06/03/business/dr-pepper-pepsi/index.html

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.