boy-666803_640

Za kým jdou úhrady škody v pronájmu

Poměrně velké procento české populace by sice v budoucnosti chtělo bydlet ve vlastním rodinném domě, nyní se ovšem kvůli nedostatku financí musejí spokojit s pronajatým bytem. To s sebou samozřejmě přináší mnohá úskalí. Například si prostory nemůžete nikdy utvořit k obrazu svému, jelikož prostě nejsou vaše. Dále pak samozřejmě může dojít k situaci, kdy pronajímatel zavelí, že chce proplatit vzniklé škody na jeho majetku. Kdy na to má zákonné právo a kdy nikoli? Na to se podíváme hned záhy.

Jasno do situace vnese předávací protokol

Lidé, kteří mají nějaké zkušenosti s bydlením v pronajatém bytě, určitě moc dobře vědí, co se skrývá pod pojmem „předávací protokol“. Je to vlastně takový doklad, jenž má za úkol chránit obě zúčastněné strany. Zahrnuje veškeré vybavení bytu, které jeho majitel nájemníkům nad rámec svých povinností poskytl. V nejlepším případě je dokument doplněn fotografiemi jasně zachycujícími původní stav oněch věcí. Pokud po ukončení nájemní smlouvy dojde majitel ke zjištění, že mu nájemník poničil majetek, může po něm právem požadovat náhradu škod.

Nájemník dále zodpovídá za běžnou údržbu a drobné opravy spojené s užíváním bytu. Co si pod tím představit? Měl by se starat především o čistotu a úklid domácnosti včetně zapůjčeného vybavení. Jeho úkolem je dále často a pravidelně kontrolovat stav všech zařízení a případně dát včas vědět majiteli, pokud objeví nějaký nedostatek. Na konto nájemníka jde rovněž malování nebo oprava omítek.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Kdy musí náklady uhradit pronajímatel

Za pronajímatelem jdou všechny škody, které nespadají do sekce běžné údržby nebo drobných oprav. To znamená, že jejich cena v daném momentě přesáhne částku 1 000 Kč. Vada musí mít zásadní vliv na běžný život v domácnosti a nebo může po čase vážně poškodit vybavení bytu. Pokud nájemník neprodleně oznámí její přítomnost pronajímateli a ten se k řešení problému nebude mít, lze práci vykonat za něj a následně požadovat náhradu peněz nebo slevu na měsíčních poplatcích za bydlení.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *