Základní pravidla pro investory

Grafy

Chcete-li začít investovat, je to pro vás určitě dobrá věc. Můžete zkusit různé strategie a své prostředky dát do mnoha aktivit. I když má každý investor svůj styl a strategii, některá pravidla by měl dodržovat každý, aby byl úspěšný. Dnes se na taková fundamentální pravidla podíváme společně. Pojďme tedy na to!

Množství investovaných prostředků

První pravidlo, které si představíme nám říká, že nemáme investovat více, než kolik si můžeme dovolit ztratit. Ze začátku vašeho investování to platí dvojnásobně. Vždy musíte počítat s tím, že i když je míra rizika v dané chvíli minimální, vždy tu nějaká možnost je. Musíte přemýšlet nad tím, co když vaše investice nevydělají. Klíčová je tedy otázka – Co budu dělat, když tyto své investované prostředky ztratím? Můžete si to dovolit? Jinými slovy. Investujte, ale nikdy takové množství peněž, jehož ztráta by pro vás byla likvidační.

Půjčka na investice?

Je to dobrá varianta? Vůbec ne. Pokud to jde, investujte vždy své prostředky. Je velmi rizikové půjčovat si například od bank na investice. Souvisí to již s prvním pravidlem. Fakt, že jde o peníze půjčené, ještě více zvyšuje skutečnost, že při ztrátě těchto prostředků v rámci vašich investic, bude pro vás následná situace likvidační. Navíc výnos investice bude o to menší, o co budete půjčené peníze přeplácet na úrocích a poplatcích.

Diverzifikace portfolia

Dalším základním pravidlem pro každého investora je diverzifikace portfolia. Právě tímto totiž rozložíte riziko svých investic tak, že i když budete investovat do více rizikových aktivit, vyrovnáte je některými stabilnějšími a ve výsledku bude vaše investice jako celek méně riziková. Musíte být tedy uvážliví a dobře si musíte rozmyslet, do čeho investovat. Pokud lze tuto strategii vyjádřit nějakými poměry, pak lze shrnout, že stabilnější, méně rizikové investice by měly dělat asi 10 – 20 % vašeho portfolia, zatímco ty nejrizikovější maximálně 5 %.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.