Chyby v motivaci podřízených

Odchod z práce

O motivaci podřízených panuje hodně mýtů. Mnoho z lidí, kteří vedou nějaké své podřízené, jim věří a dělají tak chyby. Ty pak mohou vést ke snižování efektivity na pracovišti. Dnes se podíváme na tyto mylné představy o vedení podřízených zaměstnanců.

Nejlepší motivací jsou peníze

Nemusí tomu být vůbec tak. Každý zaměstnanec je individuální a určitě nelze na všechny generálně pohlížet tak, že je nejlépe motivujete penězi. Pravdou je, že u mnoha peněz může být tato teze pravdivá a je také pravda, že nebýt peněz, nikdo z podřízených práci nedělá. Nelze však používat peněžitou motivaci na všechny aktivity. Například peněžité bonusy, které za dobře odvedenou práci slíbíte, mají často jen krátkodobý efekt. Zkuste jej motivovat něčím jiným. Benefity, volnějším vedením na pracovišti, příslibem, že mu necháte vést prestižní úkol apod.

Hecování v kolektivu pomáhá

Určitě je dobré, když vy jako vedoucí zaměstnanec vytvoříte na pracovišti atmosféru, kdy se budou svou soutěživostí pracovníci motivovat k lepším výkonům. Při aplikaci této strategie však musíte vědět, že ne každý zaměstnanec považuje tuto metodu za ideální. Pokud někomu nevyhovuje, nikdy jej nevyhecuje k lepší pracovní morálce. Naopak. Proto je dobré se seznámit s osobnostmi pracovníků a individuálně k nim přistupovat. Opět platí, že hecování na pracovišti zvýší efektivitu práce krátkodobě. V dlouhodobém horizontu však existuje riziko, že vzniknou až nepřátelské vazby mezi zaměstnanci.

Někteří zaměstnanci nepotřebují kontrolu

Častý omyl vedoucích zaměstnanců. U někoho může tato představa vzniknout, protože jsou zaměstnancovy výkony dlouhodobě stabilní a často ani na motivační chování nereagují. Pravdou však je, že i tyto stabilní výkony mohou časem (i když třeba pomaleji) klesat při absenci motivace. Jen velké minimum zaměstnanců pracují lépe bez jakékoli motivace. Většina ji potřebuje však minimálně k udržení pracovního nasazení.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.